پایان نامه ارشد درباره 
تبلیغات بازرگانی، سلسله مراتب، سلسله مراتبی، تبلیغات اینترنتی No category

تبلیغ به عمل آورد تا تبلیغات، مفیدتر و مؤثرتر از گذشته انجام گیرد. زیرا تبلیغات موجب ترغیب مشتریان برای توصیه های مثبت به دوستان و آشنایان می شود (( Ennew et al,2000:7. مدیران همواره علاقه مند به تبلیغات بوده اند، چرا که اغلب آن را به عنوان یک محرک مهم بر رفتار مصرف کننده تلقی می کنند (( Godes et al,2004 :545.
هدف از تبلیغ فقط شناساندن کالا نیست و مؤسسات بازرگانی هرگز بی نیاز از تبلیغ نیستند زیرا فروش هرگز به نقطه اشباع نمی رسد. تبلیغات می تواند اهداف متفاوتی داشته باشدکه اهم آنها به قرار زیر است :
۱- ازدیاد نوع مصرف: تبلیغات باعث افزایش تنوع در مصرف می گردد.
۲- ازدیاد مقدار خرید: کالاهای کوچک را می توان در بسته های بزرگ چندین عددی فروخت که در مصرف کل مؤثر است.
۳- ازدیاد مصرف: کالاهای فصلی را می توان با تبلیغات در تمام طول سال به فروش رساند.
۴- ازدیاد تکرار مصرف: کالاهایی که برای استفاده از کالاهای دیگر لازم هستند و نسبت به آنها جنبه فردی داشته، دارای عمر کوتاهی خواهند بود. نظیر روغن موتور وباطری رادیو که آنهارا می توان در زمانهای کوتاه‎تری تعویض کرد تا کالای اصلی بهتر کار کند.
۵- جلب نسل جدید: تبلیغات رقبا مانع از ارث رسیدن شهرت کالاهاست و نمی توان گفت وقتی کالایی معروف یک نسل شد، نسل بعدی هم پس از بلوغ همان را خریداری می کند.
۶- نام مؤسسه یا نام کالا : کالا یا مؤسساتی که در اثر تبلیغ معروفیت یافته اند، اگر تبلیغ مداوم نکنند پس از مدتی فراموش می شوند و نام رقبا جانشین آنها می گردد.
۷- مبارزه با عقاید مخالف: گاهی اتفاق می افتد شایعات سوئی بر علیه یک کالا یا مؤسسه یا مدیران یک واحد اقتصادی بر سر زبانها می افتد. در این صورت با یک برنامه تبلیغاتی خاص می توان شایعات فوق را خنثی کرد.
۸- مبارزه با جانشین: دراثر اختراعات یا تبلیغات، برخی کالاها جانشین دیگر کالاها می شوند. برنامه های متناسب تبلیغاتی قادر خواهند بود تا حدودی جلوی متروک شدن کالا را گرفته یا لااقل برای مدت زیادی آن را به تأخیر بیاندازد.
۹- فعالیت خاص: مؤسسات بازرگانی گاهی ناچارند ( یا میل دارند ). در مدت کوتاهی به هدف بزرگی برسند. مثلاً سازندگان کالای تابع مد در آخر فصل باید تمام موجودی خود را بفروشند زیرا در سال بعد خریدار نخواهد داشت، این کار با برنامه های فوق العاده تبلیغاتی ممکن است.
۱۰- خدمت به خلق: گاهی هدف از تبلیغات خدمت به جامعه یا گروه خاصی از مردم است نظیر جمع آوری اعانه، اهدای بورس تحصیلی یا برنامه های تبلیغاتی و فرهنگی.
برخی از صاحب نظران در علم بازاریابی معتقدند که تمام حرکات و مانورهایی که روی این متغیرات انجام می شود تبلیغات یا ایجاد کننده نوعی تبلیغات فروش هستند فی المثل کاهش قیمت، بهبود بسته بندی، بهبود کیفیت، توزیع گسترده تر، گارانتی و غیره بطور صنعتی خریدار احتمالی را نسبت به خرید کالا تشویق و تحریک می نماید. اما تبلیغات عملیات مستقیم، بی واسطه، برنامه ریزی شده، مدون، مداوم ومستمری است که به منظور اثر گذاری بر باورها، اعتقادات، سوابق و تجربه های افراد مخاطب وبه قصد آگاه کردن، تکرار کردن، ایجاد ذهنیت مثبت نسبت به کالا یا بنگاه و بالاخره ترجیح یک نام تجاری عمل خرید انجام می شود ( رضایی، ۱۳۸۷: ۳۴).

۲-۶- ابزار های تبلیغات بازرگانی
طرح های تبلیغات بازرگانی معمولا با همکاری و همفکری متخصصان ورزیده و با در نظر داشتن تکنیک‎های روان شناسی و جامعه شناسی تهیه می شوند. انتخاب وسیله مناسب برای اجرای طرح های تبلیغی، نیازمند آگاهی و تجربه است. زیرا ناهمخوانی وسیله و طرح، همه زحمات را به هدر می دهد. تبلیغ گران خبره، از ابزارهای مختلفی برای تبلیغ استفاده می کنند. موفقیت در کار تبلیغ تا اندازه زیادی به انتخاب روش مناسب، ابزار تبلیغی مناسب، و رعایت ذوق و سلیقه در تهیه متون تبلیغاتی دارد. به علاوه باید در هنگام طراحی و اجرای برنامه های تبلیغاتی، تحولات فن آورانه در زمینه تولید و پخش آگهی ها، تغییرات زیست عمومی و روش های جدید تبلیغاتی را نیز در نظر داشت در این بخش برخی از ابزارهای متداول تبلیغات بازرگانی، همراه با ویژگی های هر یک از آن ها توضیح داده می شوند:
۲-۶-۱- آگهی دیواری و توزیعی
شرحی که دربردارنده مشخصات و مزایای کالا است تهیه می شود و بر حسب مورد با تصویر و آرم مربوط، به صورت آگهی کاغذی چاپ و بر دیوارها یا پانل های شهری نصب می شود.

۲-۶-۲- آگهی پستی
آگهی و اطلاعیه های تبلیغاتی به وسیله پست برای اشخاصی که قبلا نشانی آنان یادداشت شده ارسال می‎شوند. .

۲-۶-۳- بروشور و کاتالوگ
مشخصات کالا در یک یا چند ورق کاغذ به صورت جزوه چاپ می شود. همراه با مشخصات کالا، عکس و توضیحات ضروری قسمت ها و قطعات مختلف کالای مورد نظر و نیز نشانی های مراکز فروش و شماره تلفن های آنان نیز درج می شود.

۲-۶-۴- آگهی مطبوعاتی
درج آگهی در مطبوعات رایج و متداول است. روزنامه های کثیرالانتشار، برد و اثر بیشتری دارند اما گاهی یکنواختی شکل و کادر یک آگهی با انبوه آگهی های دیگر روزنامه موجب می شود که آگهی مورد نظر به چشم نیاید یا به سرعت از دید خوانندگان روزنامه بگذرد.

۲-۶-۵- آگهی رادیویی
رادیو ابزار تبلیغی بسیار خوبی برای جلب توجه مردم و معرفی کالاها و خدمات است. متن آگهی، کیفیت صدای گوینده، موزیک همراه آگهی و زمان پخش آن نکاتی هستند که برای اثربخشی آگهی رادیویی باید به آن ها توجه داشت. .

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   منبع پایان نامه ارشد درباره تربیت بدنی، آموزش و پرورش، نیروی انسانی، درس تربیت بدنی

۲-۶-۶- آگهی های تلویزیونی
تلویزیون وسیله ای معتبر، حساس، جذاب و جالب برای تبلیغات است. زمان در تلویزیون محدود است و آگهی ها باید در کمترین زمان ممکن، بیشترین بار معنایی را انتقال دهند.
۲-۶-۷- آگهی در سینما
در سالن سینما و پیش از شروع فیلم اصلی، فیلم های کوتاه تبلیغاتی بر روی پرده به نمایش درمی آیند. فضای تاریک و همراه با سکوت سالن سینما، حضور دسته جمعی تماشاگران و آمادگی، توجه و کنجکاوی زیاد آنان برای تماشای آن چه بر روی پرده نمایش داده می شود، پرده عریض و صدای بلند و تاثیر گذار، از امتیازات ویژه آگهی های سینمایی در مقایسه با آگهی های تلویزیونی است.

۲-۶-۸- پوستر
پوستر یک ابزار تبلیغی خوب، در دسترس و همگانی است. در پوستر، معمولا عنوان کلی و شعار محوری یک آگهی همراه با عکس در کاغذ مرغوب در ابعاد مختلف تهیه می شود.

۲-۶-۹- تبلیغات جاده ای
دامنه کوه ها و تپه ها و حاشیه جاده های بیابانی، فضاهای تبلیغی اثربخشی محسوب می شوند. مسافران و رانندگان، مخاطبان اصلی تابلوها و نوشته های تبلیغاتی جاده ای هستند.

۲-۶-۱۰- مکان های عمومی
مکان هایی که به طور موقت یا دائم، نقطه تجمع افراد هستند، محل های مناسبی برای عرضه تبلیغات به حساب می آیند. نوع و شیوه تبلیغ در این محل ها باید با وضعیت مکان و خصوصیات افرادی که تجمع می‎کنند تناسب داشته باشد.

۲-۶-۱۱- وسایل نقلیه عمومی
در صورت دریافت مجوزهای قانونی و انجام هماهنگی های لازم، داخل و روی بدنه وسایل نقلیه عمومی مانند واگن های قطار بین شهری و برون شهری، اتوبوس ها و مینی بوس های مسافربری شهری و بیابانی، محل مناسبی برای نصب و نوشتن آگهی ها است. اندازه این نوع آگهی ها باید متناسب با جا و نوع وسیله نقلیه باشد.

۲-۶-۱۲- موسسه ها و تاسیسات عام المنفعه
شرکت های بزرگ تجاری با توجه به امکانات مالی خوبی که دارند، می توانند از راه تاسیس یا تجهیز بنیاد خیریه، پرورشگاه، درمانگاه و بیمارستان، مدرسه، خوابگاه دانشجویی، پارک عمومی، باشگاه ورزشی، سالن سینما و تئاتر، هتل، مراکز فرهنگی، هنری و علمی رایگان، و مانند این ها، تبلیغات مستقیم و غیر مستقیم فراوانی را از این راه انجام دهند.

۲-۶-۱۳- جشن ها و مناسبت ها
مناسبت های مختلف ملی، مذهبی و جهانی، زمینه خوبی را برای تبلیغ فراهم می کنند. معمولا در این زمان‎ها از سوی گروه ها و سازمان ها مجالسی برگزار می شوند.

۲-۶-۱۴- نمایشگاه
نمایشگاه محل مناسبی برای ارائه نمونه کالاهای تولیدی یا خدمات شرکت ها و سازمان ها است. هر چند که در نمایشگاه اختصاصی، آزادی عمل بیشتری برای شرکت در ارائه کالاهای خود وجود دارد، اما در فضای رقابتی نمایشگاه عمومی بهتر می توان امتیازات کالا و خدمات مورد نظر را در کنار شرکت ها و سازمان های رقیب عرضه کرد.

۲-۶-۱۵- استفاده از افراد متشخص برای تبلیغ
سبک زندگی، طرز رفتار، اظهار نظرها و دیدارهای افراد مشهور و شاخص علمی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، هنری و ورزشی، مورد توجه و کنجکاوی مردم قرار دارد.

۲-۶- ۱۶- هدایا و جوایز
دریافت جایزه یا هدیه، اگر با مناسبت و به جا باشد، خوشایند همگان است. لذا بنا به مناسبت یا بر اساس نتایج یک رقابت یا قرعه کشی می توان هدایا یا جوایزی را به افراد اهدا و از این راه نسبت به کالا یا موسسه تبلیغ کرد.

۲-۶-۱۷- آگهی در سایت های اینترنتی
امروزه تبلیغات اینترنتی به بخش مهمی از بازرگانی مدرن دنیا تبدیل شده و رشدی سریع و روزافزون داشته است. سادگی، کم هزینه بودن، جذابیت، قابلیت اندازه گیری موارد استفاده از تبلیغ و امکان برقرار ساختن رابطه مستقیم دوطرفه میان خریدار، فروشنده و آگهی دهنده، مهم ترین دلایل رشد تبلیغات اینترنتی در سال‎های اخیر بوده اند (ناهیدی، ۱۳۹۲).

۲-۷- مدلهای اندازه گیری اثربخشی تبلیغات بازرگانی
در تبیین مدل تبلیغات این سوال مطرح است که آیا متغیرهای خروجی و فرآیند سلسله مراتبی، از این لحاظ که یکی به دیگری منتهی می شود، با یگدیگر در ارتباط اند؟ آیا متغیرها، سلسله مراتب تاثیر را توجیه می‎کنند؟ سال های زیادی، محققان در پی یافتن پاسخی برای این سوالات بوده اند. در ادبیات تبلیغات، فقط یک سلسله مراتبی وجود ندارد و ممکن است مدل های مختلفی بر اساس عوامل مختلف وجود داشته باشند (Marshall, 2006). یکی از شاخصهای سنجش موفقیت در هر سازمانی، میزانی است که آن سازمان اهداف خود را محقق می سازد. در اینجا موفقیت هر سازمان با توجه به اهداف خود آن سازمان تعیین می شود. این رویکرد در ادبیات مدیریت تحت عنوان اثربخشی معرفی شده است. در واقع اثر بخشی عبارت است از درجه یا میزانی که سازمان به هدفهای مور دنظر خود دست می یابد. برای سنجش اثربخشی در هر سازمانی در ابتدا می بایست اهدافی تعریف شوند. سپس جهت تحقق این اهداف برنامه هایی تدوین شده و در ادامه این برنامه ها به اجرا گذاشته شوند. در پایان نتایج به دست آمده با اهداف از پیش تعیین شده مقایسه شوند (گلچین فر و بختایی، ۱۳۸۵). شرکتها معمولا سرمایه گذاری کلانی در حوزه ی تبلیغات انجام می دهند. با این وصف اگر مصرف کننده در مواجهه با پیام، در توجه و درک آن و یا در بخاطر آوردن آن در لحظه ی

دسته‌ها: No category

دیدگاهتان را بنویسید