۱۰ کتاب نوشته شده به وسیله میلیاردرهای جهان که باید بخونین آموزشی

اگه بخوایم پولدار شیم، شایدً بهترین کار اینه که پای صحبت پولدارها بشینیم. اما مگه پولدارها جایی بند می شن که بشه ۵ دقیقه خِرِشون رو گرفت؟ اکثرشان داخل اقیانوس آروم جزیرهای شخصی دارن و دست هیچ احدی بهشون نمی رسه. حتی مأمور بررسی کنتور آب رو هم به خونه شون راه نمی دن چه برسه به من و شما. اما خوشبختانه بعضی از پولدارها کتابایی نوشتن و راز پولداری خودشون رو در اون کتابا برملا کردن. این شما و این ۱۰ کتاب برتر که آدم پولدارها نوشتن.

۱۰ کتاب نوشته شده به وسیله میلیاردرهای جهان که باید بخونین آموزشی

بین خودمون بمونه، اگه صداش رو در نمی بیارین باید بگم که بیشتر ماه ها به آدمای پولدار حسودی مون می شه (دست کم یک ریزه). به نظر می رسه زندگی واسه پولدارها آسانتره؛ پولدارها نگران روزهای آخر ماه نیستن و عادت ندارن نیم ساعت به مبلغ شارژ ساختمان خیره بشن و به اختلاس مدیر ساختمانشان مشکوک باشن. قیمت ماشینی که سوارش هستن از کل خونه و زندگی ما بیشتره، مسافرتای خوب می رن، غذاهای خوب می خورن، واسه تولد زن و بچه شون، به اندازه پول دیه ی بنده خرج می کنن و راجبه زمان پیری و عصا به دست گیری هم اصلا و ابدا استرس ندارن.

البته ما بی پولا کارای دیگری هم می کنیم. مثلا می شینیم و فکر می کنیم چه جوری میشه پولدار شد؟ مغز آدم پولدارها جور دیگری فکر میکنه؟ فرمولی، وردی، جادویی، چیزی دارن که ما نداریم؟ جواب هر دو سوال آخر «بله» است، بسته به این که سوال تون راجبه کدوم آدم پولدار باشه.

حالا اگه شرایطی جفت و جور می شد که می تونستید برید پای صحبت پولدارها بشینین و ازشان بپرسید چجوری می شه پولدار شد، این کار رو می کردین؟ اگه جوابتان مثبته، این ۱۰ کتاب رو بخونین و خاک مغزتون رو با تصور خوشبختی طلبی، حاصلخیز کنین.

۱. The Secrets of the Millionaire Mind, by T Harv Eker – اسرار ذهن میلیونرها، به قلم تی هارو اِکِر:

۱۰ کتاب نوشته شده به وسیله میلیاردرهای جهان که باید بخونین آموزشی

میتونین واسه چند روز درباره هیچ چیزی غُر نزنید؟ یک روز چه جوری؟ جناب اِکِر بر این باوره که غُر زدن یا غُر نزدن همون چیزیه که پولدارها رو از بی پولا جدا می کنه. چکیده این کتاب اینه که همه ما از سنای خیلی کم، ذهنیتی درباره پول واسه خودمون می سازیم و این تصور ما رو به خودش محدود می کنه. داخل خودمون ترموستاتی نصب می کنیم که به ما می گه میتونیم چقدر پول در بیاریم و با اون زندگی کنیم. آدمای بی پول، معمولا دارای ذهنیتی هستن که خودشون رو قربونی می پندارند و دائم از این چیز و اون چیز گلایه دارن؛ آدمای بی پول مرد عمل نیستن؛ اما آدمای پولدار عمل گرا هستن. کتاب رو که خوب بخونین می ببینن پولدارها و بی پولا از نظر ذهنی، ۱۷ فرق با هم دارن. نثر اصلی این کتاب بسیار ساده و روونه و خواندنش فرقی با تفریح کردن نداره.

۲. The Richest Man in Babylon, by George Clason – ثروتمندترین مرد بابِل، به قلم جورج کِلَسون :

۱۰ کتاب نوشته شده به وسیله میلیاردرهای جهان که باید بخونین آموزشی

این کتاب تقریبا کوچیک که در سال ۱۹۶۲ و به شکل داستانی خیالی نوشته شده، درباره ثروتمندترین مرد دنیای قدیمی و ۷ درسیه که اون به دو دوست خود می ده تا بتونن پولدار شن. درسایی که اصلا قدیمی نمی شن. با خوندن این داستان، بدون اینکه بخواهید زور بزنین، مفاهیمی مثل «پول ات رو پس انداز کن» و «کمتر از چیزی که درمیاری خرج کن» به زیر پوست تون خواهد رفت.

۳. The Automatic Millionaire, by David Bach – میلیونر اتوماتیک، به قلم دیوید باخ :

۱۰ کتاب نوشته شده به وسیله میلیاردرهای جهان که باید بخونین آموزشی

چند بار شده که این نصیحت رو شنیده باشین، «اگه هر روز فلان خرج الکی رو نکنی، سر سال ۵ میلیون ذخیره کردی؟» مغز این کتاب هم همینه. دیوید باخ یاد می گیره که میلیونر شدن راهی آهسته و پیوستهه و واسه رسیدن بهش باید چیزای کوچیکی مثل این خرجای الکی روزمره رو فدا کرده و قطره قطره جمع کنین، وانگهی دریا شه. اون قارچ و پنیر اضافه هر روزی رو بی خیال شید تا چندرغازی ذخیره شه. همین چندرغازها رو جمع کنی تا آخر سال خودش حکم وام بانکی رو داره. البته جدا از اینکه پرهیز از اینجور خرده خرجا، این کتاب نصیحت دیگری هم داره و اون اینه که درصدی از درآمدتان رو خیلی سریع و قبل اینکه به حساب صاحب خونه و اداره جات جور واجور واریز کنین، یا اصلا قبل اینکه دست خودتون بهش برسه، به حساب خودتون واریز کنین. باخ باور داره که واسه پولدار شدن باید عادت ذخیره سازی رو در خود نهادینه کنین. از اون کتابای کاربردیه.

۴. Think and Grow Rich, by Napoleon Hill – فکر کنین و پولدارتر شید، به قلم ناپلئون هیل :

۱۰ کتاب نوشته شده به وسیله میلیاردرهای جهان که باید بخونین آموزشی

از اسم کوچیک نویسنده نشونه که این کتاب مال زمان بابابزرگام و شماس و راستش رو بخواهید، نوشتار خیلی مدرن و باحالی هم نداره. اما همینکه هنوزم اونو در آمریکا با اصلاحات قرن بیست و یکمی دارن چاپ کنن، نشون می ده که چه کتاب به دردبخوریه. شادروان هیل هم مثل اِکِر مُصِره که پولدار شدن یک چیز ذهنیه. آدم هدف می ذاره که در ۵ یا ۱۰ سال آینده به جایی برسه. سعی می کنه همه تمرکزش رو هم بزاره روی این اهداف. اگه انرژی فکری روی این اهداف بذارین، به اونا دست پیدا می کنین. هیل در این کتاب، پرده از ۸ قدم ذهنی برمی داره که اگه روشون تمرین کنین، هر روز پولدارتر از دیروز میشید.

۵. The Millionaire Next Door, by Thomas Stanley and William Danko – میلیونر همسایه، به قلم توماس استنلی و ویلیام دانکو:

۱۰ کتاب نوشته شده به وسیله میلیاردرهای جهان که باید بخونین آموزشی

طبق باور ها عالیجنابان استنلی و دانکو، آدمای پولدار زیادی در همسایگی ما زندگی می کنن که ما تصورش رو هم نمی کردیم تا این حد پول و پَله داشته باشن. این دوستان تحقیقاتی در این مورد انجام دادن و فهمیدن که: تعداد خیلی از ثروتمندان «زیر سطح میانگین توقعاتشان» زندگی می کنن و به جای اینکه پولای شون رو خرج «اسباب بازی» بکنن، اونو به سرمایه گذاری عاقلانه ای تبدیل می کنن. اینا کسائی هستن که هر وقت درآمدشان بیشتر شد، سبک زندگی شون یک شبه تغییر نمی کنه و مثل چیز ندیدها نمی رن فِرتی محل سکونت شون رو به بالاشهر انتقال بدن و یک اتومبیل ۸ سیلندر بخرن و روی ماسه تموم سواحل دنیا طرحی از گُلابی دربیندازند. این جور آدما تا موقعی که خیال شون از اثبات شدن وضعیت شون روشن نشه، با پول شون پُز نمی دن و اونو به نحوی عاقلانه سرمایه گذاری می کنن. این کتاب ارزش خوندن داره و «اسباب بازی» نیس. همونطور که گفتم واسه نوشتن این کتاب، تحقیقات پدر-مادر-داری انجام شده.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ کاری که یک مدیر خوب از کارمندانش نمی خواهد

۶. Rich Dad, Poor Dad, by Robert Kiyosaki – پدر پولدار، پدر بی پول، به قلم رابرت کیوساکی :

۱۰ کتاب نوشته شده به وسیله میلیاردرهای جهان که باید بخونین آموزشی

داستان این کتاب راجبه پسر کوچکیه که مثلاً دو تا پدر داره. اولی پدر بیولوژیکیش (پدر بی پول) است و دومی پدر معنویش (پدر پولدار – بابای یکی از دوست هاش) است. هر کدوم از این پدرها درسایی راجبه پول به این پسر بچه یاد می گیرن که از زمین تا آسمان با همدیگه فرق داره. پدر بی پول شَم اقتصادی خیلی بالایی نداره، واسه تأمین پول لازم واسه معیشت خود کار می کنه و بلد نیس کار زیادی با پول بکنه. پدر پولدار اما واسه پول کار نمی کنه. پول براش کار می کنه. از نظر مالی آدم باسوادیه و در آخر ۶ درس به این پسرک یاد می ده که چه جوری پولدار شه.

۱۰ کتاب نوشته شده به وسیله میلیاردرهای جهان که باید بخونین آموزشی

این کتابِ بسیار بسیار پرفروش خیلی مغزتون رو به کار میندازه و دیدگاه های رک و راستی راجبه ثروت بهتان می بخشه، متن ساده و بامزه ای داره و بیشتر کتابفروشیا اونو می شناسن.

۷. How to Get Out of Debt, Stay Out of Debt and Live Prosperously, by Jerrold Mundis- چیجوری بدهی خود رو بدین، از بدهکار ماندن به دور بمونین و با خوشبختی زندگی کنین، به قلم ژرولد موندیس :

۱۰ کتاب نوشته شده به وسیله میلیاردرهای جهان که باید بخونین آموزشی

لابد از روی اسم قطار مثل و پر از قرض و بدهی این کتاب فکر می کنین « این چه ربطی به پولدار شدن داره؟»، اما ربط داره. فقط تفاوتش این جاست که شما رو از راهی جداگونه به ایستگاه پولدار شدن میرسونه. داستان این کتاب، ریشه در زندگی شخصی خود ژرولد موندیس، معنی بدهی و فرآیندی داره که بر اون گذشت تا بتونه تصور اشتباه «غیرقابل پرهیز بودن بدهی» رو از ذهن خود جارو کنه و به بیرون بریزه. وقتی خودتون رو از شر بدهی هاتون خلاص کنین تازه اون موقعه که می تونین چشم بند بدهکاری رو از چشمانتان وردارین، اون وقت می ببینن که فرصتای پس انداز و سرمایه گذاری الکی نیستن و می تونن شما رو به ثروت برسانند. من که حتماً این کتاب رو واسه یکی از آشنایانم که تا تقریبا گردن غرق بدهی ست می خرم بلکه تونست خود رو آزاد کنه!

۸. Get Rich Carefully, by Jim Cramer – با دقت پولدار شید، به قلم جیم کریمر :

۱۰ کتاب نوشته شده به وسیله میلیاردرهای جهان که باید بخونین آموزشی

جیم کریمر مال کسائیه که که دائم در تلویزیون سر و کله اش پیدا می شه و اگه فرصت کردین ویدئوهایش رو در اینترنت ببینین و از صحبت هاش مستفیض شید. جیم کسیه که با سرمایه گذاری دست و رویش رو میشید و از راه همین شور و شوق خاص تونسته چندین و چند میلیون دلار ثروت به جیب بزنه. بر خلاف خیلی از ثروتمندان که سعی می کنن قیافه بگیرن، جیم از اون آدم هاییه که از شنیدن صحبت هاش انرژی می گیرین. قشنگ میشه حس کرد که طرف بلده اشتیاق خودشو به بقیه منتقل کنه. این کتابش هم دستورالعملیه واسه جدا سازی و بررسی مفاهیمی مثل شرکت، سهام و روندای بازار. خیال تون راحت که بعد از مطالعه این کتاب، دیگر پول هاتون در بانک خاک نخواد خورد.

۹. The Millionaire Fast Lane, by M.J. DeMarco- لاین سرعت میلیونرها، به قلم ام.جی.دی مارکو :

۱۰ کتاب نوشته شده به وسیله میلیاردرهای جهان که باید بخونین آموزشی

دی مارکو نظر جالبی داره و می گه مردم از سه «لاین» زندگی رو می پیمایند. پیاده رو واسه بی پولا، لاین آهسته واسه قشر متوسط و لاین سرعت واسه پولدارها. بعد واکنش هر دسته به نصیحت قدیمی «اگه می خوای ثبات مالی داشته باشی، خوب درس بخوان تا شغل خوبی داشته باشی و واسه زمان بازنشستگی پولی رو ذخیره کن» رو بررسی می کنه.

آدم بی پول یا اصلا این نصیحت به گوششون نخورده، یا اینکه ترجیح میدن بی خیالش شن و واسه همین با سرعت یک رهگذر در پیاده رو به جلو می ‏روند، اما قشر متوسط این نصیحت رو آویزه ی گوش شون می کنن. اینا دانشگاه شون رو تموم می ‏کنن، نیازمندیای روزنامه رو برمی ‏دارن، دور فرصتای شغلی دایرهای کج و کُلاج می‏ کشند، نامه ای رو ضمیمه ی رزومه شون می کنن و داخلش می‏ نویسند که چقدر انگیزه واسه کار کردن دارن، شغل رو می گیرن و با سرعتی مطمئن از لاین آهسته مسیرشون رو طی می کنن. حرکت از لاینی شلوغ و خسته کننده.

دی مارکو می گه: «ورود به لاین سرعت یعنی این که من نصیحت قدیمی رو شنیده ام، اما با کمال احترام ترجیح میدم خطر کنم و دنباله روی میل داخلی ام باشم و کسب و کاری واسه خودم بسازم.» در این راه یه سری هاشون به گارد ریل میزنن و حتی چپ می کنن، اما در آخر کسائی از این گروه هستن که جلو می افتن و به جای تحمل دود و دم ترافیک، می تونن از منظره زیبای دور جاده لذت ببرن. اگه روح کارآفرینی دارین، این کتاب مال شماس.

۱۰. Screw It, Let’s Do It, by Richard Branson – (ترجمه مؤدبانه) به جهنم، برو تو کارش، به قلم ریچارد برانسون:

۱۰ کتاب نوشته شده به وسیله میلیاردرهای جهان که باید بخونین آموزشی

کتابی از کارآفرین مشهور و صاحب خطوط هوایی Virgin، ریچارد برانسون، که به شکل اتوبیوگرافی نوشته و اونقدر الهام بخشه که اگه اونو واسه سنگ بخونی، بلند می شه و کسب و کاری واسه خودش راه میندازه و به قطب نمای پول درآوردن تبدیل می شه. برانسون که این آخرای با اشتیاق تموم در حال آزمایش هواپیماهاییه که مسافر عادی رو به فضا ببره، در لابلای داستان هاش، اصول رسیدن به موفقیت و ثروت رو با لحنی بسیار خودمونی (مثل عنوان کتاب) بیان می‏ کنه. بیشترین بُردی که از خوندن این کتاب می کنین، اینه: اگه در دلتون شعله اشتیاقی روشنه و واسه عملی شدنش هیچ تلاشی نمی کنین، نه خوشحال میشید و نه پولدار. اگه این کتاب رو خوندین و خطر پذیرتر نشدید، حاضرم تا یک سال خونه تون رو جارو بکشم.

دسته‌ها: آموزشی