۱۰ کاری که افراد با اعتماد به نفس بالا هیچوقت انجام نمی دهند آموزشی

محققان با انجام مطالعاتی، به بررسی فرق کارکرد مردها و زنان در ریاضی و مهارتای تجسمِ فضایی پرداختن. اونا به این نتیجه رسیدن که اعتماد به نفس، نقش بسیار مهمی در مهارتای ریاضی و تجسم فضایی داره. زنانی که از اونا خواسته شده بود تا پیش از پرداختن به آزمونِ امتحانِ مهارتای تجسم فضایی، جنسیت شون رو مشخص کنن، نسبت به زنانی که جنسیت شون رو مشخص نکرده بودن، کارکرد ضعیف تری داشتن. وقتی بین آزمون به زنان گفته می شد که تصور کنن مرد هستن، کارکرد بهتری داشتن. وقتی به خانوما گفته می شد که در این آزمون زنان بهتر از مردها عمل میکنن و درست عکس این حرف رو هم به مردها می گفتن، هر دو گروه کارکرد بهتری از خود نشون می دادن. اما جالب تر اینکه وقتی شرکت کنندگان مجبور بودن که به همه سؤالات جواب بدن، شکاف جنسیتی از بین می رفت. زمانی که زنان اجازه داشتن که از بعضی سؤالات بگذرند و به اونا جواب ندن، اونا این کار رو نه به خاطر کمبود علم، بلکه به خاطر کمبود اعتماد به نفس انجام می دادن!

این نوشته رو بخونین تا با ویژگی افراد با اعتماد به نفس بالا آشنا شید.

 

اگه می خواید با این کارا به شکلی تصویری آشنا شید، ویدیوی زیر رو ببینین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

ونسان ون گوگ می گه:

«اگه از درون تون صدایی شنیدید که گفت: نمی تونین نقاشی بکشین، با تموم وجود شروع به کشیدن نقاشی کنین؛ اینطوری اون صدا ساکت میشه.»

 

 

اعتماد به نفس واقعی با غرور و خودبینی بسیار متفاوته. زمانی که افراد به خودشون و توانایی هاشون باور داشته باشن، بعضی کارا رو هیچ وقت انجام نمی دن. مثلا:

۱. بهونه نمی بیارن

اگه فقط یک صفت در افراد با اعتماد به نفس وجود داشته باشه، خودکارآمدیه. افراد با اعتماد به نفس بالا باور دارن که «خودشون» مسئول تموم اتفاقات زندگی شون هستن. این ویژگی بیشتر به دلیل یک کنترل درونیه. به همین دلیله که شما از افراد با اعتماد به نفس نمی شنوین که واسه دیر کردن شون، ترافیک رو مقصر بشمارند یا دلیل شکست شون در افزایش رتبه کاری رو رئیس غیرمنصف شون بدونن. افراد با اعتماد به نفس بالا بهونه نمی بیارن، چون که باور دارن زندگی شون در کنترل خودشونه.

۲. دست از سعی برنمی دارن

۱۰ کاری که افراد با اعتماد به نفس بالا هیچوقت انجام نمی دهند آموزشی

افراد با اعتماد به نفس بالا، همین که واسه اولین بار در کارشون اشتباه کردن، اونو آزاد نمی کنن. اینجور افرادی هم مشکلات و هم شکستا رو نه سدی نفوذناپذیر واسه موفقیت، بلکه مشکلاتی می بینن که باید بر اونا پیروز شدن. با این حال، اونا نمی خوان چیزی رو بارها تکرار کنن. یکی از اولین کارایی که افراد با اعتماد به نفس موقع اشتباه در کاری انجام میدن، اینه که بفهمن کجای کارشون مشکل داشته و چه جوری می تونن دفعه ی بعد مانع از به وجود اومدن اینجور مشکلی شن.

۳. منتظر اجازه واسه عمل کردن نمی مثل

افراد با اعتماد به نفس بالا احتیاجی به کسی ندارن که به اونا بگه چه کاری رو در چه زمانی بکننن. اونا وقت خود رو با سوالایی مثل « می تونم انجامش بدم؟» یا «واقعا باید این کارو بکنم؟» تلف نمی کنن. بلکه اگه بخوان سؤالی از خودشون بپرسند، اون سؤال «به چه دلیل اون کار رو خود من انجام ندم؟» هستش. چه در اداره جلسه ای که در اون فرد بالا رتبه حاضر نشده و چه در جریان حل مشکل مشتری، اونا صبر نمی کنن تا کسی پیدا شه که مشکل رو حل کنن. این افراد خودشون چیزی که رو که نیازه، میدونن و کار لازم رو انجام میدن.

۴. به دنبال جلب توجه نیستن

مردم از افرادی که تشنه ی توجه هستن، بدشون میاد. افراد با اعتماد به نفس میدونن که اگه خودشون باشن، بسیار تأثیرگذارتر هستن تا اینکه همیشه در سعی باشن تا ثابت کنن مهم هستن! آدما خیلی سریع متوجه نوع نگاه شما می شن و خیلی سریع تر از اون، جذب نگاه درست می شن. افراد با اعتماد به نفس بالا همیشه دارای نگرشی درست هستن و وقتی که به خاطر یک موفقیت مورد توجه قرار می گیرن، افرادی رو که در موفقیت شون نقش داشتن، فراموش نمی کنن. اونا احتیاجی به تشویق و تعریف ندارن، چون که از درون به خودشون اعتماد دارن و ارزش خودشون رو میدونن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ چیزی که هیچوقت نباید درمورد خودتون در محل کار بگید

۵. احتیاج به تشویق و تعریف دائمی ندارن

تا به حال افرادی رو دیده اید که همیشه احتیاج دارن تا از بقیه که چقدر خوب هستن؟ افراد با اعتماد به نفس این جور نیستن و این مسئله به کنترل داخلی اونا برمیگرده. اونا فکر نمی کنن که موفقیت شون بستگی به تأیید بقیه داره. میدونن که صرف نظر از اینکه چقدر خوب عمل کنن، همیشه کسی هست که اونا رو به باد انتقاد بگیره. افراد با اعتماد به نفس بالا میدونن که اعتماد به نفسی که وابسته به تشویق بقیه باشه، اعتماد به نفس واقعی نیس، بلکه خودشیفتگیه.

۶. کاراشون رو به تعویق نمیندازن

۱۰ کاری که افراد با اعتماد به نفس بالا هیچوقت انجام نمی دهند آموزشی

به چه دلیل افراد کاراشون رو عقب میندازن؟ دلیل ساده ای داره: چون تنبل هستن. البته بسیاری اوقات اونا می ترسن و این ترس از تغییر، شکست یا حتی موفقیته. افراد با اعتماد به نفس بالا از انجام کارا طفره نمی رن. چون به خودشون باور دارن و توقع دارن که فعالیت هاشون اونا رو به هدفی که دارن نزدیک تر کنه. منتظر زمان مناسب یا شرایط ایده آل نیستن؛ اونا میدونن که امروز تنها وقتیه که مهمه. اگه احساس کنن که الان زمان مناسب نیس، اونو به زمانی مناسب تبدیل می کنن.

۷. قضاوت نمی کنن

افراد با اعتماد به نفس بالا، بقیه رو قضاوت نمی کنن؛ چون میدونن که هرکی دارای ارزشیه و احتیاجی ندارن واسه اینکه خودشون احساس خوبی داشته باشن، بقیه رو زیر سؤال ببرن. به یاد داشته باشین که با مقایسه خودتون با بقیه، فقط خودتون رو محدود می کنین. افراد با اعتماد به نفس وقت خود رو با آزمایش هر فرد و نگرانی در مورد اینکه در حد و اندازه اون هستن، تلف نمی کنن.

۸. از رقابتا فرار نمی کنن

افراد با اعتماد به نفس بالا به رقابتا به عنوان چیزی که به هر قیمت باید از اون پرهیز کرد، نگاه نمی کنن. بلکه رقابت رو چیزی می بینن که باید به شکل مؤثر مدیریت شه. اونا میدونن که رقابت بخشی از زندگی و پرهیز ناپذیره.

۹. نمی ذارن کمبود منابع، مانع راه شون شه

افراد با اعتماد به نفس، فقط به دلیل نداشتن عنوان شغلی مناسب، کارکنان خوب یا حتی پول واسه انجام کاری، اونو آزاد نمی کنن. یا راهی پیدا می کنن تا چیزی که رو که احتیاج دارن، به دست بیارن و یا به دنبال راهی هستن تا بدون اون منبع کار خود رو پیش ببرن.

۱۰ کاری که افراد با اعتماد به نفس بالا هیچوقت انجام نمی دهند آموزشی

۱۰. بیشتر از حد راحت و راحت نمی شن

افراد با اعتماد به نفس بالا میدونن که بیشتر از حد راحت خاطر بودن، دشمن مرگبارِ رسیدن به اهداف شونه. چون میدونن که آسودگی، باعث رضایت از موقعیت میشه و این رضایت هم باعث رکود می شه. اونا زمانی که احساس راحتی می کنن، این راحتی رو اخطار تلقی می کنن و سعی می کنن تا خواسته هاشون رو دوباره تعریف کنن تا به رشد خود به عنوان فردی حرفه ای ادامه بدن. اونا میدونن که کمی احساس ناراحتی، چیز خوبیه!

جمع بندی:

یک راه عالی واسه افزایش احتمال موفقیت تون، اینه که رفتارهای افرادِ با اعتماد به نفس بالا رو در خودتون پرورش بدین. راه جلو تون نشونه؛ حالا فقط باید تصمیم بگیرین که دست به عمل بزنین.

 


دسته‌ها: آموزشی