۱۰ کار بسیار ساده و مؤثری که حال و هوای شما رو بهتر می کنه آموزشی

 

هنر خوشحال زیستن پیدا کردن دلایلی بزرگ واسه شادی نیس. بعضی وقتا بهونهای کوچیک قدرت بیشتری دارن؛ چراکه دسترسی به اونا ساده تره و احتیاج به پیچیدگی خاصی ندارن. این نگاه ماست که تعیین کننده س. با کمی خلاقیت، میشه از دل رویدادهای ساده ی روزانه، دلایلی واسه شادی پیدا کرد. این مقاله با طرح ۱۰ ایده ی کوچیک، راه خوشحال بودن رو به شما یاد می ده.

۱۰ کار بسیار ساده و مؤثری که حال و هوای شما رو بهتر می کنه آموزشی

 

۱. فعالیتای فرهنگی انجام بدین

به دلیل غنای فرهنگ در کشور ما، فعالیتای فرهنگی از تنوع خاصی بهره مند هستن. سَمَنا و مؤسسهای مختلفی در اقلیمای ایران مشغول به کار هستن که میشه به طور داوطلبانه به اونا ملحق شد. آسونترین شکل فعالیت فرهنگی، رفتن به موزه، سینما و تئاتره. در بررسی انجام شده روی ۵۰۰۰۰ بزرگ سال در نروژ، داده ها نشون داد افرادی که در فعالیتای فرهنگی شرکت می کردن، به مراتب خوشحال تر بودن و علائم اضطراب و هم علائم افسردگی در اونا کمتر دیده میشه.

جالبه که بر مبنای داده های این تحقیق، مردها جذب فعالیتای حسی و منفعلانه (مثل موزه گردی، نمایشگاهای هنری، کنسرت و تئاتر) می شن و خانومای از فعالیتای مشارکتی و فعالانه (دورهمی، آواز خوندن، گردش و رقص) لذت می برن.

۲. خاطرات روزانه خود رو بنویسین

۱۰ کار بسیار ساده و مؤثری که حال و هوای شما رو بهتر می کنه آموزشی

منتظر یک اتفاق ویژه نباشید، اتفاقای روزمره ی شمام ارزش ثبت شدن دارن. خاطرات روزانه خود رو یادداشت کنین و هرازگاهی به سراغ اون نوشته ها برید. گذر زمان باعث می شه، خوندن رویدادهای ساده ی گذشته عجیب و هیجان انگیز به نظر برسن.

راندا برن در کتاب معجزه ی شکرگزاری، از خواننده می خواد که در یک تمرین ۲۸ روزه، داشته های خود رو روزانه بنویسه و واسه داشتن اونا، سپاسگزاری کنه. انجام این تمرین ساده به یک معجزه ختم می شه.

۳. با یک ناشناس گفت وگوی کوتاهی داشته باشین

محققان رفتارشناسی در پژوهشی، به دو گروه از افرادی که روزانه از تِرَن شیکاگو استفاده می کردن، کارت هدیه ی ۵ دلاری استارباکس دادن. از یه گروه خواسته شد که در ازای دریافت کارت هدیه، باید با یکی از ناشناسای داخل قطار گفت وگویی رو شروع کنن (این شرط واسه گروه دوم نبود). گروه اول با اینکه فکر میکردن تنهایی و سکوت واسه شون بهتره، بعد از پایان تحقیق احساس بهتری نسبت به گروه دوم داشتن.

در یک تحقیق مثل از مشتریان استارباکس خواسته شد تا در ازای دریافت کارت هدیه ی ۵ دلاری، با صندوق دار گپ و گفتی داشته باشن. نتایج هر دو تحقیق برابر بود و نشون داد رابطه برقرار کردن با بقیه موجب افزایش شادی می شه.

۴. گفت وگوهای تون دور و بر موضوعات با معنی باشه

تا به اینجا دیدیم که یک گفت وگوی کوتاه و مثبت چه نتیجه ای دربردارد. اگه بار معنایی گفت وگوی ما بیشتر باشه، احساس ما هم بهتر میشه.

در پژوهشی، به مدت ۴ روز، مکالمات ۸۰ نفر بررسی شد. یافتها نشون داد افرادی که مدت زمان کمتری رو در تنهایی سپری می کردن و زمان بیشتری رو به گفت وگو با بقیه اختصاص می دادن، خوشحال تر هستن.

اما محققان به این نتیجه رسیدن که هرچه مکالمات پربارتر و مفیدتر باشه، به افزایش شادی و احساس بهتر در فرد کمک می کنه.

۵. به نزدیکیا ی شهر برید

۱۰ کار بسیار ساده و مؤثری که حال و هوای شما رو بهتر می کنه آموزشی

این روزها به دلیل شرایط بد جَاون و ترافیکای سنگین در سطح شهرهای بزرگ، شاید احتیاج زیادی نباشه تا از فواید و امتیازات زندگی در نزدیکیاای شهرها بگیم، چراکه همه خوب میدونیم نزدیکیاای شهری به دلیل آب وهوای بهتر و دور بودن از هیاهوی شهر، یکی از مقصدهای تفریحی در آخر هفته هستن.

تحقیقات زیادی نشون میدن که زندگی در نزدیکیا شهرها و رابطه داشتن با افراد محلی، باعث افزایش حس شادی می شه.

۶. آهنگ غمگین گوش کنین

آهنگای غمگین به آزادسازی احساس در فرد کمک می کنه. محققان در مورد اثر آهنگای غمگین، از ۷۲۲ نفر در سراسر جهان نظرخواهی کردن، این افراد دلایل زیر رو واسه گوش کردن به این نوع آهنگا عنوان کردن:

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ کاری که یک مدیر خوب از کارمندانش نمی خواهد

  • با آهنگای غمگین امکان رؤیاپردازی و تخیل هست.
  • باعث پاک سازی احساسی می شه.
  • حس همدلی ایجاد می کنه.
  • غمی غیرواقعی و تحمل پذیر به وجود میاره.

محققان بر این باورند که گوش کردن به موسیقی غمگین اثراتی مفیدی بر احساس ما داره و موجب تعادل در احساسات منفی و رسیدن به آرامش می شه.

۱۰ کار بسیار ساده و مؤثری که حال و هوای شما رو بهتر می کنه آموزشی

۷. واسه به دست آوردن تجربه هزینه کنین

۱۰ کار بسیار ساده و مؤثری که حال و هوای شما رو بهتر می کنه آموزشی

معمولا همه ما دوست داریم پول خود رو صرف اشیا و موارد کمّی و عینی کنیم؛ یعنی ترجیح میدیم چیزی رو که براش پول خرج می کنیم ببینیم و مطمئن شیم که پول ما صرف چیز مهمی شده.

۱۰ کار بسیار ساده و مؤثری که حال و هوای شما رو بهتر می کنه آموزشی

شاید تجربه های زندگی رو بشه با چشم دید اما همه ما در موقعیتای جور واجور دیده ایم که چه جوری تجربه هامون به کمک مون اومدند. یادگیری علم و کسب تجربه باعث افزایش سطح کیفی زندگی می شن.

بهتره بدونین که علم پیشنهاد می کنه همه پول هاتون رو خرج سفر کنین! در پژوهشی، مجله «روانشناسی مثبت» به بررسی احساس افراد قبل و بعد از خرید پرداخت. نتایج این تحقیق نشون داد که با اینکه افراد ترجیح میدن پول خود رو واسه خرید اشیا و موارد کمّی صرف کنن اما افرادی که واسه کسب تجربه هزینه می کنن معمولا خوشحال تر هستن و احساس بهتری دارن.

۸. هدفای کوچیک و قابل دسترس مشخص کنین

«اگه کسی رو خوشحال کنیم این شادی به خود ما بازمی شه»؛ شاید این جمله تکراری باشه اما نمیشه منکر اون شد.

به دید علمی ثابت شده که هرچه هدف مشخص تر و شفاف تر باشه، حال شما بهتر هستش.

ملانی راد پروفسور دانشگاه هیوستون روی دو گروه از افراد مطالعه کرد. از گروه اول خواسته شد که یکی از دور و بریا خود رو بخندونن و از گروه دوم خواستن که یک نفر رو خوشحال کنن. گروه اول بعد از انجام آزمایش، نسبت به گروه دوم خوشحال تر بودن و اعتماد به نفس بیشتری داشتن.

در آزمایشی دیگر به این نتیجه رسیدن افراد به اشتباه احساس می کردن اگه واسه خود هدف بزرگ تری تعیین کنن خوشحال تر هستن، اما پروفسور راد باور داره اگه اهداف کوچیکی مشخص کنین که قابل دسترسی باشن، با انجام اونا خوشحال تر میشید تا اینکه هدف شما بزرگ باشه و در انجام اون کوتاهی کنین.

۹. به اشیای قشنگ نگاه کنین

شرکت اچ تی سی سازنده گوشیای هوشمند با طرح این سؤال که نگاه کردن به چیزای قشنگ، باعث شادی می شه، آزمایشی انجام داد. در این آزمایش، اشیا رو در سه گروه دسته بندی کردن: قشنگ، کاربردی، قشنگ-کاربردی و واکنش کاربران رو بررسی کردن. نتایج بررسیِ واکنش داوطلبان نشون داد که وسیله قشنگ و کاربردی که خوب طراحی شده بودن، احساسات مثبتی مثل آرامش و رضایت رو در افراد ایجاد می کنه و احساسات منفی مثل عصبانیت رو تا یک سوم کاهش میدن.

اشیای قشنگ (نه کاربردی) احساسات منفی رو تا ۲۹ درصد کاهش و حس آرامش و رضایت رو افزایش میدن.

این آزمایش نشون داد که افراد هنگام استفاده از ابزاری که هم قشنگ هستن و هم کاربردی، احساس بهتری دارن.

۱۰. میوه و سبزیجات استفاده کنین

۱۰ کار بسیار ساده و مؤثری که حال و هوای شما رو بهتر می کنه آموزشی

ضرب المثل معروف «عقل سالم در بدن سالم» دلیل این امره که واسه داشتن احساس بهتر باید سالم باشیم. مطالعه ای ۱۳ روزه روی ۴۰۵ نفر نشون داد، افرادی که از میوه و سبزیجات به مقدار کافی استفاده می کردن، کنجکاوتر، خلاق تر و دارای احساسات مثبت تری هستن. 


دسته‌ها: آموزشی