۱۰ چیزی که باید درباره پول الکترونیکی و بیت کوین بدونین آموزشی

پول الکترونیکی بیت کوین موضوع خیلی از بحثا درباره آینده تکنولوژی، اقتصاد و اینترنته. بیت کوین و بقیه پولای الکترونیکی در ایران بحث تازه ای به حساب بین و در دنیا هم نظم سیستم مالی رو تغییر دادن. اما ترس، سرقت و فعالیتای غیرقانونی هنوز به عنوان تهدیدی واسه پول الکترونیکی حساب می شن. آینده ارزهای دیجیتال بحث داغیه که بازم دهن به دهن می شه. در این نوشته همراه ما باشین تا شمام با جزئیات پول الکترونیکی بیشتر آشنا شید.

۱۰ چیزی که باید درباره پول الکترونیکی و بیت کوین بدونین آموزشی

 

۱. فرق واحد پول مجازی، دیجیتال و رمزنگاری شده

واحد پولای مجازی به دلیل مشکلات اعتماد به مؤسسات مالی و تبادلات دیجیتالی شکل گرفت. با اینکه خیلیا حتی این واحد پولی رو به عنوان «پول» قبول ندارن، واحد پولی مجازی جداگونه از بانکای سنتی هستن و ممکنه در آخر روزی به عنوان حریف اونا پذیرفته شن.

اول از همه توضیح دهیم که سه عبارت در این بخش هست که بعضی وقتا به اشتباه به جای هم استفاده می شن. این سه عبارت شامل واحد پول مجازی، دیجیتال و رمزنگاری شده هستن.

الف) واحد پول مجازی (Virtual Currency)

واسه اولین بار در سال ۲۰۱۲، بانک مرکزی اروپا، پول مجازی رو به عنوان یه جور پول غیرمجاز و دیجیتالی معرفی کرد که معمولا به وسیله پیشرفت دهندگان اون تولید و کنترل می شه و در بین اعضای یک جامعه مجازی خاص مورداستفاده و پذیرشه.

پارسال، وزارت خزانه داری آمریکا گفت «واحد پول الکترونیکی مثل واحد پول سنتی عمل می کنه، اما تموم خصوصیات اونو نداره و همونجوریکه گفته شد قانونی نیس».

ب) واحد پول دیجیتال (Digital Currency)

یه جور واحد پول مجازیه که به طور الکترونیکی ساخته و ذخیره می شه. بعضی از این پولای دیجیتال رمزنگاری شدن، اما همه اونا این جور نیستن.

ج) واحد پول رمزنگاری شده (Cryptocurrency Currency)

از تعاریف بالا، به پول رمزنگاری شده می رسیم. پول رمزنگاری شده زیرمجموعه ای از واحد پول الکترونیکیه که واسه امنیت، رمزنگاری شده؛ طوری که تقلب کردن در این نوع پول بسیار سخته. یکی از ویژگیای شاخص این واحد پولی اینه که به وسیله یک مقام مرکزی صادر نمی شه.

۲. پول الکترونیکی بیت کوین از کجا اومد؟

۱۰ چیزی که باید درباره پول الکترونیکی و بیت کوین بدونین آموزشی

بیت کوین (Bitcoin) یک واحد پول رمزنگاری شده. در سال ۲۰۰۸ گروهی از برنامه نویسان به نام مستعار «ساتوشی ناکوموتو» بیانیه ای در توضیح واحد پول الکترونیکی صادر کردن. بعد در سال ۲۰۰۹ نرم افزاری روونه بازار کردن که اولین شبکه بیت کوین و پول رمزنگاری شده بود. بیت کوین تولید شد تا قدرت دولتا و بانکای مرکزی رو بگیره و قدرت رو به دستان مردم برگردونه.

تا الان حدود ۱۲ میلیون بیت کوین در جریانه. گرچه زمانی که بیت کوین ساخته شد، برنامه نویسان توضیح دادن که تعداد بیت کوین تا عدد ۲۱ میلیون محدود می شه. در این لحظه طبق چارت بیت کوین، قیمت هر یک بیت کوین ۱۴.۹ هزار دلاره. قیمت این واحد پولی در ماه مِی ۲۰۱۴، برابر ۴۶۰ دلار بوده!

۳. پول الکترونیکی دوج کوین از کجا اومد؟

۱۰ چیزی که باید درباره پول الکترونیکی و بیت کوین بدونین آموزشی

دوج کوین (Dogecoin) یه جور واحد پولی رمزنگاری شده که در دسامبر ۲۰۱۳ ساخته شد. لوگوی این واحد پولی، سگ «شیبا اینو» است. خالق دوج کوین شخصی به نام بیلی مارکوس از اورگن در پورتلنده. اون قصد داشت در مقایسه با بیت کوین جامعه ی بزرگ تر با ویژگیای جمعیت شناختی گسترده تری رو هدف بذاره. تا ماه مارچ ۲۰۱۴، بیشتر از ۶۵ بیلیون دوج کوین تولید شد. سرعت تولید این پول الکترونیکی از رقبای خود بیشتره.

اول سال ۲۰۱۴ انجمن دوج کوین به تیم جاماییکی واسه شرکت در المپیک زمستونی ۲۰۱۴ کمک کرد تا بتونه در این المپیک شرکت کنه. این انجمن اسپانسر راننده ای به نام «جاش وایز» شد تا با ماشینی با لوگوی دوج کوین در مسابقات ظاهر شه. این ۶۷.۸ میلیون کوین (حدود ۵۵ هزار دلار) هزینه داشت.

هر دوج کوین تنها ۰.۴۶ دلار ارزش داره. (لازم به ذکره، اعداد و ارقام ایتالیک در متن، مربوط به سال ۲۰۱۴ه.)

۴. شکلای جور واجور پول الکترونیکی

شکلای جور واجور دیگری از پول الکترونیکی هم هست، اما همه مردم درباره اونا چیز زیادی نشنیده ان. واحد پول الکترونیکی محبوب بعدی رو میشه لایت کوین (Litecoin) درنظر گرفت که بعضی خرده فروشیای آنلاین اونو قبول کردن و مورد استقبال شون واقع شد. لایت کوین از بیت کوین الهام گرفته و تقریبا مثل بیت کوینه. اما هدف از ایجاد لایت کوین، ارتقای بیت کوین به وسیله طراحی منبع باز (Open Source) است.

مدلای خیلی متنوعی از پول الکترونیکی هست، مثل پیرکوین (Peercoin)، ریپل (Ripple)، مَسترکوین (Mastercoin) و نِیم کوین (Namecoin). خیلی از شکلای جور واجور این واحد پولی رمزنگاری شده، بی هیچ بهبودی از روی مدل قبلی ساخته شدن.

۵. قوانین پول الکترونیکی بیت کوین

کی مسئول بیت کوینه؟ نکته این جاست که این پول الکترونیکی غیرمتمرکزه، اما قوانین اون در کشورهای جور واجور متفاوته. مجریان قانون و مقامات مالیاتی درباره استفاده از واحد پولی رمزنگاری شده نگرانند. چون مبدأ و مقصد اون ناشناسه و پول شویی و بقیه فعالیتای غیرقانونی به وسیله این پول به سهولت رخ می ده. مثلا بیت کوین اولین واحد پولی «راه ابریشمی» بود؛ جایی که محل فروش جنسای غیرقانونی مثل مواد مخدره. این فعالیت در سال ۲۰۱۳ به وسیله اف بی آی متوقف شد.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا (SEC) هنوز آیین نامه ی خاصی واسه استفاده از پول الکترونیکی وضع نکرده، اما همیشه درباره کلاهبرداری و ریسکای سرمایه گذاری در این مورد اخطار داده. شبکه برخورد با جرایم مالی (FinCEN) که دپارتمانی در زیرمجموعه ی خزانه داریه، ابتکار عمل به خرج داد و راهنمای پول مجازی رو در سال ۲۰۱۳ چاپ کرد. خیلی از کشورها هنوز به طور کامل تصمیم نگرفته ان که چیجوری از پول الکترونیکی مالیات بگیرن. بعضی کشورها درباره خطر استفاده از پول مجازی واسه درآمدهای گزارش نشده نگرانند.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ کاری که واسه داشتن عمر طولانی باید ترک کنین

۶. بِن بِرنیک چه جوری قوانین بازی بیت کوین رو تغییر داد؟!

۱۰ چیزی که باید درباره پول الکترونیکی و بیت کوین بدونین آموزشی

آخرای ۲۰۱۳، اولین جلسه ی قضاوت کنگره در مورد پول الکترونیکی برگزار شد تا امتیازات و مشکلات بیت کوین رو مشخص کنه. جلسه قضاوت به جمع بندی واسه تقویت مالی این واحد پولی رسید! چراکه مقامات آمریکایی اونو منبعی قانونی قبول کردن؛ یعنی برعکس همیشه که فقط در مورد نقش غیرقانونی اون بحث می شد.

رئیس فدرال رزرو، بن برنیک (Ben Bernake)، در نامه ای به سناتورهای امریکا توضیح داد که پول الکترونیکی ممکنه امتیاز بلندمدت داشته باشه؛ به ویژه اگه نوآوری اون باعث ایجاد سیستم پرداختی سریع تر، امن تر و مفیدتر شه. بعد از این بیانیه قیمت بیت کوین صعود زیادی پیدا کرد.

۷. چه جوری بیت کوین تهیه کنین؟

در دنیا سه راه واسه تهیه ی بیت کوین هست:

  1. از یک صرافی اونو تهیه کنین؛
  2. در مقابل اجناس و خدمات خود، اونو از مشتری قبول کنین؛
  3. درآورده کنین. (این مورد رو بعدا توضیح میدیم.)

واسه شروع، یک کیف پول بیت کوینی بخرین. سایتای زیادی هستن که امکان آپلود اپلیکیشنی رو به شما میدن که بتونین بیت کوینا رو در اون ذخیره کنین. واسه ذخیره بیت کوینا سه راه دارین:

  1. کیف پول نسخه دسکتاپ: در این حالت مسئولیت حفاظت از پول الکترونیکی و بک آپ گیری با خودتونه.
  2. کیف پول نسخه موبایل: به شما اجازه سفر با بیت کوین هاتون رو به هرجا می ده. مسئول این بیت کوینا خودتون هستین. اپلیکیشنای موبایل واسه پرداخت به شما کد کیوآر یا گزینه پرداخت آنلاین رو میدن.
  3. کیف پول نسخه وب: این سرویس از راه ارائه دهنده ی خدمات شخص سوم به شکل قراردادی انجام می شه. اگه هر اتفاقی از طرف اونا رخ بده یا سایت هک شه، خطر از دست دادن سرمایه تون با خودتونه. پس پسورد امن و بک آپ گیری به عهده ی شماس.

مشکل این جاست که مثل پول فیزیکی، احتمال دزدی پول الکترونیکی در حجم زیاد هست. پس، وقتی هیچ بانک مرکزی ای روی این مراحل نظارت نداشته باشه، امکان دریافت ضرر وجود نداره. در دنیا، اِی تی اِمایی وجود دارن که بیت کوین رو به پول فیزیکی تبدیل می کنن. این دستگاه ها محدود و گرون هستن. قیمت اونا بین ۲هزار تا ۵هزار دلاره.

۸. چه جوری بیت کوین رو درآورده کنین؟

۱۰ چیزی که باید درباره پول الکترونیکی و بیت کوین بدونین آموزشی

این روش مثل درآورده طلاست، ولی در کامپیوتر! شما در مرحله اول به یک کیف پول الکترونیکی و یک نرم افزار احتیاج دارین که رایگان و متن بازه. محبوب ترین اونا نرم افزار GUIMinerه که شماره های ترکیبی خاصی رو جست وجو می کنه تا معامله ای رو رمزگشایی کنه. هرچه کامپیوتر شما قوی تر باشه، این مراحل سریع تر رخ میده. در روزهای اول، پیدا کردن بیت کوین آسون بود. بعضی افراد تونستن با استفاده از کامپیوترشان به مقدار زیادی پول الکترونیکی رمزنگاری شده به ارزش هزاران هزار دلار دست پیدا کنن، اما حالا به سخت افزار قوی تری واسه یافتن اونا احتیاجه.

هر بلوک چین بیت کوین شامل ۲۵ آدرس بیت کوینیه. پس زمان زیادی لازمه تا خودتون بتونین اونا رو پیدا کنین. زمان لازم واسه این کار به قدرت سخت افزاری شما مربوط می شه. ولی ممکنه یک روز جست وجوی کامل، شما رو فقط به نتایج بسیار کمی برسونه و رسیدن به حجم قابل قبولی از بیت کوینا که شما رو قادر به خریدوفروش کنه، روزها زمان می بره.

واسه رفع این مشکل، مخزن جست وجو ایجاد شده. جست وجوگران در سراسر دنیا باهم تیم می شن تا قدرت کامپیوترهایشان رو باهم ترکیب کنن و بعد سود حاصل رو تقسیم کنن. یکی از این منابع، Slush’s Poolه.

۹. کجا می تونین از بیت کوین استفاده کنین؟

جایای زیادی هستن که می تونین با استفاده از پول الکترونیکی خود، اجناس و خدمات بخرین. هیچ الگوی خاصی درباره بزرگ یا کوچیک بودن اینجاا وجود نداره. از شرکتای بزرگ گرفته تا خرده فروشان جداگونه مثل نانواییا و رستورانا در سراسر دنیا این معامله رو انجام میدن. با این پول می تونین از بعضی سایتا بلیط هواپیما و قطار بخرین و هتل هم رزرو کنین.

سایتی به نام SpendBitcoins هست که فهرست جایایی رو که پول الکترونیکی رمزنگاری شده قبول می کنن، نمایش می ده.

۱۰. آینده پول الکترونیکی چه جوری هستش؟

قیمت بیت کوین در سالای گذشته نوسان زیادی داشته. با وجود این مسائل امنیتی زیادی وجود دارن که بازم برطرف نشده ان و به شکل مشکل باقی خواهند موند. از اونجا که پول الکترونیکی، جهانیه، می تونه در مبادلات بین المللی به درد بخور باشه و واسه انجام معامله در کشورهای درحال پیشرفت هم انتخاب خوبیه.

بعضی کارشناسان فکر می کنن خوبه اگه مقداری بیت کوین تهیه کنین و کنار بذارین تا ببینیم در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟ چون قاعدتا به زودی واسه استفاده از اون ضوابطی وضع میشه. کسب و کارا و سرمایه گذاران به این واحد پولی نظر مناسبی دارن، ولی شک نداشته باشین واسه به ثبات رسیدن این نوسانات، زمان لازمه.

این جامعه ی بین المللی و کاربران اینترنت هستن که می تونن نسل آینده واحد پولی رو مشخص کنن که وارد دنیای دیجیتال بشه یا نه؟دسته‌ها: آموزشی