عنوان کامل پایان نامه :

 تدوین برنامه بازاریابی در راستای افزایش فروش شرکت کاشی الوند

بسته‌بندی

بسته‌بندی[1] به ابزار بازاریابی بالقوه‌ای تبدیل شده می باشد. در بسیاری از موارد بخشی از کالا به شمار می رود و ایجاد فرق در کالا می کند. وظیفه اصلی بسته‌بندی حفاظت از محصول می باشد، علاوه بر آن تسهیل‌کننده بهره گیری از کالا و یک ابزار ارتباطی مهم (برچسب روی بسته‌بندی اطلاعات مورد نیاز درمورد‌ی محصول را فراهم می کند) به شمار می‌آید (های بینگ و کوپر، 2003). بسته‌بندی‌ای که از طراحی خوبی برخوردار می باشد برای مصرف‌کننده راحتی و برای تولیدکننده ارزش تبلیغاتی دارد و می‌توان گفت به صورت مستقیم و غیرمستقیم از ابزار ارتباطات بازاریابی می باشد.

بازاریابان بایستی مفهوم بسته‌بندی را روشن سازند. مفهوم بسته‌بندی تعیین می کند که بسته‌بندی بایستی چگونه باشد و برای یک کالای خاص چه کاری را انجام دهد. می‌توان برای بسته‌بندی به اهدافی از قبیل ایجاد ارزش افزوده و موضع‌یابی محصول، ایجاد آگاهی و جلب در نظر داشتن محصول در نقطه خرید، تشویق آزمایش محصول، ایجاد حفاظت و راحتی بهره گیری و مشارکت در پیشبرد تصریح نمود. پس از اینکه مفهوم بسته‌بندی تعیین گردید بایستی روی دیگر ارکان بسته‌بندی نظیر اندازه، شکل، مواد اولیه مصرفی، رنگ، نوشته روی آن و علامت و نشان تجاری تصمیمات صورت پذیرد. ارکان بسته‌بندی بایستی با تصمیمات مربوط به قیمت‌گذاری، تبلیغات و دیگر عناصر بازاریابی نیز متناسب گردد.

علت های زیر برای طراحی جدید بسته‌بندی هست:

  • کالای جدید یا موضع‌یابی محصول- اگر موضع‌یابی مجدد دارید یک طرح جدید بسته‌بندی لازم می باشد. گرافیک، رنگ و شکل بسته‌بندی بایستی در جهت تقویت موضع باشد.
  • طراحی ضعیف- گرفتن بازخورد از مشتریان درمورد‌ی بسته‌بندی در مقایسه با بسته‌بندی رقبا.
  • دسته بازار هدف جدید برای محصول- دسته بازار هدف گروهی می باشد که شرکت محصول خود را در برابر آن موضع‌یابی می کند. بسته‌بندی بایستی برای بازار هدف جذابیت داشته باشد.
  • توسعه خط محصول- در توسعه خط محصول، تغییر در بسته‌بندی لازم می باشد (های بینگ و کوپر، 2003).

6-1-6-2- چرخه عمر محصول

چرخه عمر محصول[2]، یکی از معروف‌ترین مدل‌ها در بازاریابی می باشد. دلیل اهمیت این مدل آن می باشد که به روشنی نشان می‌دهد که همزمان با حرکت محصول در طول چرخه عمر خود در بازار، تغییر گریزناپذیر می باشد. هر یک از مراحل این چرخه دارای شرایط مختلفی از عرضه و تقاضا می باشد. به مقصود کسب بهترین نتیجه از هر محصولی در زمان‌های مختلف، مدیر بایستی قادر به تغییر آمیخته بازاریابی در مراحل مختلف باشد (هتن، 1387).

زمانی که شما کالایتان را معرفی می‌کنید هنوز سودی نصیب شما نشده می باشد، در واقع، شما کوشش می‌کنید از طریق پیشبرد فروش و انتخاب صحیح کانال‌های توزیع، آگاهی بازار را جلب کنید. در مرحله‌ی رشد[3]، رقابت وارد صحنه شده و سود همسو با توسعه‌ی بازار به سرعت افزایش می‌یابد. در مرحله‌ی بلوغ[4]، سطح فروش به نهایت خود می‌رسد و استراتژی فرق رخ می‌نمایاند. این مرحله، اغلب طولانی‌ترین مرحله‌ای می باشد که محصول می‌تواند در آن بازنگری و بسته‌بندی مجدد گردد و در بازار مورد موضع‌یابی مجدد قرار گیرد تا وضعیتش را بهبود

[1]Packaging

[2]Product Life Cycle

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[3]Growth

[4]Mature

سوالات یا اهداف پایان نامه :

رویکرد موجود شرکت کاشی الوند به برنامه ریزی بازاریابی چیست؟

2- نقاط ضعف و قوت شرکت کاشی الوند و فرصتها  و تهدید ها از دیدگاه مدیران چیست؟

3- اهداف فروش شرکت کاشی الوند چگونه تعیین میشود؟

4- دیدگاه نمایندگی های فروش شرکت کاشی الوند در ارتباط با عوامل آمیخته بازاریابی چگونه می باشد؟

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تدوین برنامه بازاریابی در راستای افزایش فروش شرکت کاشی الوند  با فرمت ورد