عنوان کامل پایان نامه :

 تبیین عوامل موثر بر خلاقیت کارکنان خط مقدم بانک صادرات شهر رشت

عوامل فردی:

آیزنگ (1997)، براین عقیده می باشد که تحقیقات انجام گرفته در طی سال های مختلف در مورد افراد خلاق، عوامل مشترک شگفت انگیزی را نشان می دهد (کرفت[1]، 2001). در زیر مفصلا به مهم ترین متغییر های سطح فردی موثر بر خلاقیت شامل «توانمندی» ، «ویژگی های شخصیتی» ، «سبک شناختی» ، «هوش» ، «چالش پذیری» ، پرداخته می گردد.

2-6-1-1) توانمندی :

موسسه معروف گالوپ[2] در دو میلیون مصاحبه با موفق ترین افراد حوزه های مختلف نظیر پزشکان، فروشندگان، وکلا، ورزشکاران، خانه داران، رهبران، سازمان ها، پرستاران، کشیشان، مهندسین، دانشمندان، محققین و پژوهشگران، علت موفقیت و توانمندی آنها را طی بیش از دو دهه مورد مطالعه قرار داد و به این نتیجه رسید که: اولا˝  فعالیت این افراد در زمینه ی هوشمندی می باشد، ثانیا˝ از دانش مرتبط با فعالیت مربوطه برخوردار هستند، ثالثا˝ مهارت مرتبط با این فعالیت را دارا می باشند.

از این رو توانمندی متشکل از سه عنصر «هوشمندی[3]» ،« دانش[4]»، و «مهارت[5]»  می باشد. هوشمندی هر فرد ذاتی و غیر اکتسابی می باشد، اما دانش و مهارت اکتسابی هستند و از طریق تجربه و یادگیری قابل آموختن می باشند ( باکینگهام و کلیفتون،2001).در زیر به تک تک این متغییر ها و تأثیر آنها در خلاقیت پرداخته می گردد.

الف) هوشمندی :

هوشمندی عبارت می باشد از شایستگی طبیعی در یک زمینه خاص یا به عبارت واضح تر هر الگوی تکرار پذیری از اندیشیدن، احساس کردن و رفتار انسانی به صورتی بهره ور. برای مثال  اگر شما بصورت غریزی کنجکاو باشید، این یک هوشمندی می باشد. پس مهم ترین عنصر موفقیت  و توانمندسازی، فعالیت در زمینه هوشمندی می باشد ( باکینگهام و کلیفتون، 2001).

فعالیت در زمینه هوشمندی و علاقه یکی از عوامل موثر بر خلاقیت می باشند. استنبرگ و لابارت (1991)، عقیده دارند افراد زمانی در کار خلاق ترند که کاری را که انجام می دهن مورد علاقه آنها باشد و بی علاقگی نسبت به کار تقریبا تضمینی برای فقدان خلاقیت می باشد (مال امیری،1386).

آمابیل (1989) با دو دهه تحقیقات در زمینه خلاقیت که شاید بتوان گفت در زمره برجسته ترین صاحب نظران خلاقیت بوده که آثار وی به وفور به عنوان مرجع در مطالعات خلاقیت مورد بهره گیری قرار می گیرد، معتقد می باشد که بدون فعالیت در زمینه مورد علاقه، ظهور و نمود خلاقیت امکان پذیر نمی باشد (مال امیری، 1386).

یک راه مطمئن و مناسب برای شناسایی هوشمندی نهفته در هر فرد هست. یک گام به عقب برگشته و تامل کنید که چه فعالیتی را مشتاقانه، آرزومندانه و بی دردسر انجام داده اید و گام های آن را بدون آموزش اولیه به آسانی برداشته اید یا یادگیری در آن زمینه بسرعت انجام شده می باشد. اگر چنین فعالیتی را بخاطر دارید، تکرار آن، یا نمونه های آن را در ما های بعد بخاطر آورید، یا پیگیری نمایید. در گذر زمان به هوشمندی برتر خود آگاه می شوید و می توانید به پالایش آن به سوی توانمندی شایسته و نیرومند، اقدام کنید (باکینگهام و کلیفتون،2001).

[1]  Craft

[2]  Gallup

[3]  Talent

[4]  Knowledge

[5]  Skill

سوالات یا اهداف پایان نامه :

اهداف پژوهش :

هدف اصلی پژوهش حاضر به قرار زیر می باشد :

  • سنجش ارتباط بین عوامل زمینه ای و خلاقیت کارکنان خط مقدم شعب بانک صادرات شهر رشت.

اهداف فرعی پژوهش شامل موارد زیر می باشد:

  • سنجش ارتباط بین پیچیدگی شغل و خلاقیت کارکنان خط مقدم شعب بانک صادرات شهر رشت.
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • سنجش ارتباط بین ارتباط با سرپرست و خلاقیت کارکنان  خط مقدم شعب بانک صادرات شهر رشت.
  • سنجش ارتباط بین ارتباط با همکار  و خلاقیت کارکنان  خط مقدم شعب بانک صادرات شهر رشت.
  • سنجش ارتباط بین ارتباط با مشتری و خلاقیت کارکنان  خط مقدم شعب بانک صادرات شهر رشت.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تبیین عوامل موثر بر خلاقیت کارکنان خط مقدم بانک صادرات شهر رشت  با فرمت ورد