عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر بازاریابی اینترنتی بر عملکرد آن لاین شرکت ها

1-1-1-      علت های حرکت سازمان ها به سوی مدیریت ارتباط با مشتری

کسب مشتری و نگه داشتن او، وفاداری مشتری و افزایش دادن سودآوری مشتری از مهمترین چالش های سازمان های امروزی محسوب می شوند. سرمایه گذاری در مدیریت ارتباط با مشتری می تواند منجر به منافع گوناگونی گردد. بعضی سازمان ها به دنبال نفوذ سریع تر در بازارند و دیگران در جستجوی سودآوری بیشتر از راه پایین آوردن هزینه ها هستند. اما هدف نهایی تمام سازمان ها، توسعه ساختاری مستحکم در ارتباط با مشتریان و فهم آن چیزی می باشد  که برای حفظ سطح بالای رضایت مشتری و وفاداری مورد نیاز می باشد. در عصر شفافیت اینترنتی و انتخاب جهانی، سازمان ها دیگر نمی توانند پشت سیاست ها و قیمت های خود پنهان شوند. مشتریان آنقدر هوشمند هستند که بدانند حق انتخاب دارند و اگر از خدمات ارائه شده سازمان تجربه بدی داشته باشند از این حق بهره گیری می کنند و به سوی رقبا می طریقه.در واقع، اهرم های قدرت از سازمان به مشتریان منتقل شده می باشد. یعنی برخلاف دهه های پیشین که سازمان ها برای مشتریان تصمیم گیری می کردند، اکنون این مشتریان هستند که برای سازمان تصمیم گیری می کنند(صالحی صدقیانیو اخوان، 1383،ص32 ).

تحقیقات و مطالعات نشان می دهد که موج بعدی سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات به CRM تعلق خواهد داشت و پیش بینی می گردد طریقه بکارگیری CRM در طی پنج سال آینده به 25 الی 30 درصد رشد دست یابد. سازمان ها معمولا برای پشتیبانی از یکپارچه سازی عملکردهای مختلف کسب و کار خود از ارائه دهندگان نرم افزارهای کاربردی بهره گیری می کنند و امیدوارند که از طریق سرمایه گذاری بر روی CRM بتوانند برنامه های بهتری برای حفظ مشتری های خود به وجود آورده و درآمد های همیشگی خود را افزایش دهند. به گونه کلی می توان علت های زیر را برای حرکت سازمان ها به سوی بهره گیری از CRM برشمرد.( قربانی،1388، ص 18 ).

 

 1. بهره گیری از روابط جاری یا مشتری های فعلی برای به حداکثر رساندن اندازه رشد درآمد ها.
 2. مشخص کردن، جذب کردن و حفظ بهترین مشتری ها.
 3. معرفی و مشخص کردن سیاق ها و فرآیندهای فروشی که بیشترتکرار می شوند.
 4. پاسخگویی به نیاز ها و رفع تقاضای مشتریان.
 5. ایجاد و اجرای یک راهبرد فعال بازاریابی که به کاهش هزینه ها و شناخت عمیق تر مشتری منجر می گردد.

تجارت سنتی بازاریابی در سازمان ها نیز به گونه ای دیگر این مطلب را اظهار می دارد( دهقانی زاده، حاج علی اکبری،1384، ص 30 )

 1. هزینه فروش کالا به یک مشتری جدید، شش برابر فروش یک مشتری قدیمی می باشد.
 2. معمولا هر مشتری ناراضی، عدم رضایت خود را با 8 الی 10 نفر در میان می گذارد.
 3. احتمال فروش یک محصول به یک مشتری قدیمی در حدود 50 درصد می باشد، در حالی که احتمال فروش همان محصول به یک مشتری جدید تنها 15 درصد می باشد.
 4. اگر شرکتی بتواند اندازه نگهداری و حفظ مشتری سالیانه خود را 5 درصد افزایش دهد، می تواند منافع و سودهای خود را بین 30 تا 125 درصد افزایش دهد.

 

1-1-2- تشریح ابعاد مختلف تعریفی و ویژگی های مدیریت ارتباط با مشتری

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) که گاهی اوقات از آن به عنوان مدیریت مشتریان، مدیریت ارزش مشتریان، مشتری محوری و یا مدیریت مشتری محور نام برده می شوند، برای مدت زمان طولانی اصطلاح متداول جهت اظهار تمایل شرکت ها در برقراری ارتباط یک به یک مداوم و همبستگی با همه مشتریان بوده می باشد. در همین راستا می توان به یک نکته مهم اذعان داشت که شرکت هایی که موفق شده اند به صورت مؤثری مشتریان خود را جذب کرده، به آنها خدمات مورد نظر را به بهترین نحو ارائه داده و بهترین مشتریان خود را حفظ می کنند. تاثیر مثبت این امر را در انتهای مسیر سودآوری خود نظاره کرده اند.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

1-1-اهداف پژوهش

هدف کلی: مطالعه تأثیر بهره گیری از اینترنت در بازاریابی بر عملکرد تجاری شرکت ها.

اهداف جزئی:

 1. مطالعه ارتباط بین اجزای بازاریابی اینترنتی یکپارچه و عملکرد تجارت الکترونیک.
 2. مطالعه تاثیر مدیریت دانش(KM ) بر بازاریابی اینترنتی.
 3. مطالعه تأثیر مدیریت روابط با مشتری(CRM) بر بازاریابی اینترنتی.
 4. مطالعه تأثیر مدیریت زنجیره تأمین (SCM) بر بازاریابی اینترنتی.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تأثیر بازاریابی اینترنتی بر عملکرد آن لاین شرکت ها  با فرمت ورد