تحقیق درمورد 
محصولات زراعی، استاندارد سازی، محصولات کشاورزی، اثرات اقتصادی No category

افزایش پیدا می کند .

۱-۳-۶-۲ مصرف گرانول خشک سوپر جاذب با دستگاه Revita
نازل تزریقی رویتا وسیله جدیدی است که می تواند با اتصال به یک کمپرسور گرانول خشک سوپر جاذب را در منطقه ریشه درختان تزریق کند . این وسیله با فشار هوا گرانول خشک سوپرجاذب را در عمق دلخواه خاک بین ۲۰ تا ۱۲۰ سانتیمتری بدون صدمه به ریشه و در تماس با ریشه قرار می دهد و علاوه بر کاهش نیاز آبیاری به میزان ۳۰ تا ۵۰ درصد ، باعث بهبود وضعیت تهویه ریشه در درختان نیز می شود.

جدول ۱-۳-۳ مشخصات فنی دستگاه Revita
حجم هوا
۳۰ لیتر در دقیقه
عمق تزریق
۲۰ – ۱۲۰ سانتیمتر
فشار
۶ – ۸ بار
قطر نازل تزریق
۲۲ میلی لیتر
وزن
۱۰ کیلو گرم
شعاع تزریق
۱۵۰ سانتیمتر
طول
۱۲۰ سانتیمتر
حجم مخزن
۵/۲ لیتر

۱-۳-۶-۳ استفاده از سوپر جاذب بصورت هیدروژل
در هیدروژل سوپر جاذب ، گرانول های سوپر جاذب از پیش فعال شده اند و هیدروژل مایع را می توان به راحتی با کودهای ارگانیک خشک ( کود دامی ) و سایر مواد آلی تقسیم کرد . بعد از مخلوط کردن هیدروژل سوپر جاذب و خاک ، سایر عملیات آماده سازی زمین را می توان به طور معمول انجام داد . در این حالت آبیاری وسیع اولیه جهت اشباع کردن خاک مورد نیاز نمی باشد . تنها به ازای هر۱۰۰ گرم سوپر جاذب استفاده شده ۲۰ لیتر آب جهت آبیاری اولیه احتیاج می باشد .
به دلایل زیر کاربرد سوپر جاذب به صورت هیدروژل به مراتب بهتر از گرانول خشک است .
* مرحله فعال سازی شیمیایی سوپر جاذب قبلا با آب انجام می شود .
* مخلوط کردن ژل با خاک راحت تر و یکنواخت تر انجام می شود .
* ذرات خاک ممانعتی در افزایش حجم سوپر جاذب بعد از آبیاری به عمل نمی آورند .
* می توان کود های مایع را به هیدروژل افزود .
* در مصرف سوپر جاذب ۲۰ – ۱۰ درصد صرفه جویی می شود .

۱-۳-۶-۴ نحوه آماده سازی هیدروژل
۸۰ لیتر آب را در ظرف بزرگی ( بشکه مانند ) ریخته و یک کیلوگرم استاکوزوب خشک را به آهستگی به آن اضافه نمایید و مرتبا به مدت ۱۰ دقیقه به هم بزنید . سپس مخلوط فوق را به مدت ۳۰ – ۱۵ دقیقه به حال خود رها کنید . در این زمان ژل ها به صورت قطعات جدا از هم و حاوی آب مشخص می شوند . به این ژل اکنون ۸۰ – HC گفته می شود . تهیه هیدروژل های ۲۰۰ -HC و ۳۰۰ -HC نیز با مخلوط کردن نسبت های مشخص گرانول خشک سوپر جاذب با آب امکانپذیر است . ۸۰ – HC برای چاله های کاشت و چال کود و ۲۰۰ -HC و ۳۰۰ -HC برای تزریق به کار می رود .
نکته مهم در هنگام کاربرد سوپر جاذب این است که باید به خوبی با خاک مخلوط شده و حداقل ۵ سانتیمتر زیر خاک قرار داده شود . علت این امر تاثیر اشعه UV ( ماوراء بنفش ) روی سوپر جاذب بوده که موجب تجزیه و از بین رفتن آن می شود .
برای تهیه هیدروژل در مقیاس وسیع می توان از تانکرهای مخلوط کن استفاده کرد .
در صورت مصرف کود مورد نظر می توان ۸۰ گرم کود مایع ( به عنوان مثال ۸ – ۶ – ۸ NPK با PH تقریبا ۵/۴ ) و حداکثر ۲۰ گرم سایر افزودنی ها مثل آهن اضافه نمود .
وجود بنیان دو ظرفیتی در کود های فسفاته ، منیزیوم ، کلسیم ، سولفات آمونیوم و آهن باعث تغییر ساختار پلیمر و کاهش شدید جذب آب توسط سوپر جاذب می شود . در صورت نیاز آنها را در چالکود به کار برده یا به صورت محلول پاشی استفاده نمایید .

۱-۳-۶-۵ تزریق هیدروژل سوپر جاذب با ابزار Biolift در منطقه ریشه درختان استقرار یافته
بیولیفت وسیله جدیدی است که می تواند مایعات و هیدروژل سوپر جاذب را در منطقه ریشه درختان تزریق کند . این وسیله با فشار هوا هیدروژل ۳۰۰ – HC را در عمق دلخواه خاک بین ۲۰ تا ۱۰۰ سانتیمتری بدون صدمه به ریشه و در تماس با ریشه قرار می دهد . سیستم بیولیفت برای تزریق مایعات و هیدروژل طراحی شده است . خصوصیت مهم این دستگاه این است که می توان با اتصال مستقیم آن به یک مخزن دارای حجم بزرگ ( مثلا یک تانکر ۲۰۰۰ لیتری ) عمل تزریق را یکنواخت و با سرعت انجام داد .علاوه بر تزریق سوپر جاذب می توان کودهای مایع و سموم را نیز با این روش تزریق نمود . به این ترتیب وضعیت هوادهی ریشه ها نیز بهبود یافته و فشردگی خاک کم می شود . با هر تزریق فضایی به وسعت ۱ متر مربع پوشش داده می شود . تزریق در محدوده یک سوم بیرونی سایه انداز درخت انجام می شود . تعداد تزریق به سن و نوع درخت ، بافت خاک و تراکم گیاه بستگی دارد . تزریق را می توان در همه فصول انجام داد ولی بهترین زمان تزریق در پاییز و زمستان است تا بارندگی های فصلی بتوانند جذب هیدروژن شوند .

جدول ۱-۳-۴ مشخصات فنی بیولیفت
حجم هوا
۸۲۰ لیتر در دقیقه
عمق تزریق
۲۰ – ۱۲۰ سانتیمتر
فشار
قابل تنظیم به ۱۱ – ۱
حداکثر مواد تزریق
حداکثر قطر ۳ میلیمتر
وزن
۱۷۲ کیلوگرم
شعاع اثر
۱۰۰ سانتیمتر
طول
۱۲۰ سانتیمتر
سرعت تزریق
حداکثر ۵۲ لیتر در دقیقه
نیروی محرکه
هوندا موتور ۹ اسب بخار
سرعت
۳ – ۴ کیلومتر درساعت
حداکثر فشار
۷۰ ستون آب

۱-۳-۷ مقادیر استفاده از سوپر جاذب در موارد مختلف
۱-۳-۷-۱ مصرف سوپر جاذب در کاشت های ردیفی گیاهان زراعی و جالیزی
این روش برای محصولات کشاورزی که بذر آنها در داخل خاک قرار داده می شود استفاده می گردد و سطح آن توسط خاک و یا کود دامی پوشیده می شود . هیدروژل ۸۰ – HC قبل از کاشت داخل فاروها ریخته می شود و با خاک داخل فارو ها مخلوط می گردد .

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   منابع پایان نامه ارشد دربارهحق الزحمه، جبران خسارت، اصل لزوم قراردادها

۱-۳-۷-۲ مصرف سوپر جاذب به صورت چالکود
سوپر جاذب را می توان به صورت چالکود و کانال کود نیز استفاده کرد . به این منظور ۸۰- HC را تهیه می کنیم و پس از حفر گودال های چال کود به عمق ۴۰ سانتیمتر در قسمت بیرونی سایه انداز درخت ، هیدروژل را با کود پوسیده دامی و خاک مخلوط نموده و در گودال می ریزیم . روی چالکود حداقل ۵ سانتیمتر خاک بدون سوپر جاذب ریخته می شود . بایستی توجه نمود که چاله زیاد پر نشود و سطح آن کمی پایین تر باشد زیرا هیدروژل پس از آبیاری متورم شده و افزایش حجم می دهد . همچنین از فشردن بیش از حد خاک چالکود بایستی خودداری نمود . تعداد چاله ها بستگی به نوع و سن گیاه و سیستم آبیاری دارد . به عنوان مثال در یک سیب ۵ ساله با پایه مالینگ مرتون ۱۰۶ و دارای سیستم آبیاری قطره ای ، حداقل ۵۰۰ گرم سوپر جاذب به صورت هیدروژل ۸۰ – HC تهیه شده و در چهار چاله در اطراف درخت در زیر قطره چکان ها قرار می گیرد . پس از کاربرد سوپر جاذب ، آبیاری سنگین باید بلافاصله انجام شود تا هیدروژل به تورم نهایی رسیده و فضای مربوط به خود را درون خاک پیدا کند .

۱-۳-۷- ۳ مصرف سوپر جاذب درون چاله های کاشت نهال
هیدروژل ۸۰ – HC سوپر جاذب را در مخزن آماده می نمایند و در صورت نیاز حداکثر می توان تا یک درصد کود مایع یا سایر مواد آلی ( به صورت پودر ) اضافه کرد و هیدروژل را داخل چاله کاشت با خاک به خوبی مخلوط کنید و این مخلوط را دراطراف ریشه قرار دهید . به آرامی سطح چاله کاشت را فشار دهید و در سطح ۳ تا ۵ سانتیمتر خاک فاقد سوپر جاذب بریزید .
به عنوان مثال برای کاشت نهال زیتون ، بادام و . . . در چاله ای به ابعاد ۱m × ۱m × ۱m ( حجم کلی ۱m3 ) مقدار ۶۰ – ۲۸ لیتر هیدروژل سوپر جاذب ( معادل ۷۵۰ – ۳۵۰ گرم سوپر جاذب خشک ) استفاده می شود .

۱-۳-۷- ۴ مصرف سوپر جاذب در فضاهای سبز و چمنکاری ها
۵۰ گرم گرانول خشک سوپر جاذب یا ۴ لیتر هیدروژل ۸۰ – HC را به ازای هر متر مربع به تنهایی یا به همراه مواد آلی در سطح مورد نظر پخش نموده و این مواد را با خاک تا عمق ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتری مخلوط کنید . پس از عملیات استاندارد سازی زمین ، سطح کشت را با ۲ تا ۴ سانتیمتر خاک بدون استاکوزوب پوشانده و آبیاری وسیع اولیه انجام می گردد .

۱-۳-۷- ۵ مصرف سوپر جاذب در انتقال نهال
۱۰۰ گرم سوپر جاذب پودری را به آرامی در ۲۰ – ۱۰ لیتر آب ریخته و هم زده می شود به نحوی که پلیمرها در آب کامل پخش شوند و به صورت دلمه در نیایند . محلول ۲۰ دقیقه به حال خود باقی مانده و سپس ریشه ها را با ژل آغشته کرده یا ژل را بر روی ریشه ها اسپری می شود تا ژل به ریشه ها بچسبد . این کار با ۱ کیلو گرم سوپر جاذب پودری برای حداقل ۲۰۰۰ نهال خزانه قابل انجام است .

۱-۳-۷-۶ مصرف سوپر جاذب در هیدروپونیک
۵ تا ۳ گرم سوپر جاذب در ۱ لیتر بستر کاشت مخلوط با پرلیت ، کوکوپیت یا پیت ماس ( سوپر جاذب در قسمت پایینی بستر افزوده شود و سپس با حداقل ۵ سانتیمتر از مواد ذکر شده پوشانده شود .

۱-۳-۸ موارد استفاده از سوپر جاذب
۱-۳-۸-۱ استفاده از سوپر جاذب در تولید محصولات زراعی
در مزارع سوپر جاذب را می توان به دو صورت استفاده کرد . در روش اول پس پخش سطحی گرانول خشک سوپر جاذب بلافاصله توسط شخم به منطقه تا عمق زیر ناحیه ریشه برگردانده می شود .آنگاه پس از آبیاری وسیع اولیه می توان مبادرت به کاشت گیاه نمود . در روش دوم از کود پاشی نواری استفاده می شود که طی آن سوپر جاذب توسط لوله های دستگاه در کنار ردیف های کاشت در عمق ریشه ها قرار دارد. از سال ۱۹۹۶ مرکز تحقیقات دانشگاه ایالتی کانزاس تحقیقات دامنه داری را در رابطه با اثرات اقتصادی مصرف سوپر جاذب محصولات زراعی آغاز کرده است. براساس نتایج این تحقیقات، مصرف سوپر جاذب در زیر بذور به همراه کود و ریز مغذی ها علاوه بر صرفه جویی ۵۰ درصدی مصرف آب ، باعث جوانه زنی بهتر و افزایش محصول و بهبود کیفیت محصول شده است .
نتایج بررسی تاثیر سوپر جاذب بر رشد نیشکر نشان می دهد که استفاده از ۲۵ – ۱۵ کیلوگرم سوپر جاذب در هکتار باعث کاهش مقدار آبیاری به میزان ۵۰ درصد و افزایش مقدار محصول و تولید قند خالص به میزان ۱۰ تا ۳۰ درصد می شود. تاثیرسوپر جاذب بر روی چغندر قند نیز مورد مطالعه قرار گرفته است . در پژوهشی در منطقه کونیا در ترکیه ، کاربرد سوپر جاذب باعث افزایش ۳۵% در میزان محصول و ۲۵% در میزان قند شده است. در یک پژوهش کاربرد سوپرجاذب در ذرت باعث افزایش عملکرد محصول ، بهبود اثر بخشی کود نیتراته و افزایش تولید بیوماس در مقایسه با شاهد شد . همچنین مشخص گردید که مصرف سوپر جاذب باعث افزایش روند شتاب رشد به صورت یکنواخت از

دسته‌ها: No category

دیدگاهتان را بنویسید