اعلام مواد غذایی ممنوع در بوفه مدارس

مهناز تسلیمی در گفتگو با مهر با گفتن این اضافه کرد: درباره بوفه مدارس چون بحث اقتصادی اونم مهمه بعضی از مدیران واسه تامین منافع مالی خود اونو اجاره میدن و این موجب فرصت طلبی مسئول بوفه می شه که تنقلات و خوراکیایی رو بفروشه که گران تر و پرفروشه. از سویی دانش آموزان هم اگه پول داشته باشن یه ذائقه غذایی تکراری پیدا و این شکلای جور واجور غیراستاندارد رو خریداری می کنن.

رئیس گروه سلامت مرکز تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: با این مسائل هرگونه که باشه برخورد می شه هم ناظران و کارشناسان بهداشت خودمون و هم  اداره بهداشت و محیط که حتی می تونه بوفه رو پلمپ کنن. ضمن اینکه آیین نامه پایگاه تغذیه سالم رو کتاب کردیم و به همه مدیران مدارس داده شده.

براساس آیین نامه پایگاه تغذیه مواد غذای سالم، فروش شکلای جور واجور پفک، شکلای جور واجور یخمک، نوشابه های گازدار(به جز ماء الشعیر)، آدامس، سوسیس و کالباس، سالادالویه، چیپس، شکلای جور واجور لواشک و آلو و آلوچه بدون شرایط بهداشتی، آب نباتهایی که به سطح دندون می چسبن، آب میوه هایی که از آب و قند اسانس میوه جفت و جور شدن، فلافل، بستنی یخی در مدارس ممنوعه.

تسلیمی با اشاره به افزایش ساعات مدارس در سال تحصیلی جاری گفت: دانش آموزان بدلیل این افزایش ساعات نیاز دارن مواد غذایی به جز میان وعده هم داشته باشن که این اختیار رو به مدارس و استانها دادیم که ابتکار عمل خوبی از خود نشون دادن اما تخلفات شاید تو تهران و بعضی کلانشهرهای دیگه زیاد باشه اما در استانهای کوچکتر کمتر مشکل داریم.

: معتقدیم در این کلانشهرها باید تعداد ناظران بیشتری باشه چون الان تنها فقط یه بار مدرسه رو نظارت می کنن و اگه تعداد دفعات بیشتر باشه امکان خطا کمتره.

رئیس گروه سلامت مرکز تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش درباره جریمه مدیرانی که بوفه اونا مواد خوراکی غیراستاندارده و دچار تخلف شدن، گفت: این موارد در ارزشیابی مدیرمدرسه دید می شه و شک نداشته باشین جریمه هایی واسه اون در نظر می گیرن.

منبع:سلامت نیوز
ویرایش و خلاصه کردن:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *