: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : دوشنبه, ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۴۵

وزیر بهداشت از اعلام لیست جنسای اساسی گروه اول بخش سلامت به دولت و وزارت صنعت فردا (سه شنبه) خبر داد. 

به گزارش ایسنا، دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه مراسم روز خبرنگار با حضور در جمع خبرنگاران و در جواب به این سوال ایسنا درباره جنسای گروه اول بخش سلامت و زمان اعلام اون به دولت،  گفت : جنسای گروه اول وزارت بهداشت شامل دارو، مواد اولیه و لوازم پزشکی و مخصوصا داروهای بیماران صعب العلاجه و در این فهرست نیازای اساسی در بخش دارو و لوازم پزشکی قرار دارن که لیست مفصلیه و چند هزار قلم رو شامل می شه.

 

ایشون اضافه کرد: در بخش دارو حدود پنج هزار قلم و در بخش لوازم پزشکی ۲۲ هزار قلم در فهرست جنسای گروه اول قرار دارن. بر این پایه کار ما بسیار سخته؛  چون که باید تلاش کنیم همیشه چندین هزار قلم موجود داشته باشیم. بعضی از این شکلای جور واجور بسیار اساسی هستن که لیست شون رو اعلام می کنیم.

 

وزیر بهداشت، ادامه داد: لیست پایانی شده جنسای گروه اول رو فردا (سه شنبه)  به وزارت صنعت، معدن و تجارت تحویل می دیم و اعلام عمومی هم می شه.

 

ایشون در ادامه صحبت هاش درباره وضعیت دارو و لوازم پزشکی طی چند ماه آینده، گفت : موضوع مهم اینه که مردم واسه جفت و جور دارو و لوازم پزشکی و … به رنج و زحمت نیافتند و مطمئن باشن که با نظم و انضباط مشخصی این شکلای جور واجور پخش می شن. در عین حال باید مراقب آدمایی که اضطراب دارن و میخوان داروها و لوازم شون رو واسه یه سال آینده انگار احتکار کنن، باشیم.

 

هاشمی تاکید کرد: به همه اطمینان میدم که همه تلاش مون بر اینه که جریان تامین و پخش دارو، لوازم پزشکی و … از یه نظم و انضباط صحیحی بهره مند باشه و از همه خواهش می کنم که به ما اعتماد کنن و عجله ای نداشته باشن؛  چون که خود بی اعتمادی و عجله منتهی به بی نظمی می شه و همین موضوع کار رو سخت می کنه.

 

ایشون ادامه داد: حالا خوبیش اینه تا الان وضعیت به همین صورت و منظم جلو رفته و بعد از اینم با آمادگی کار رو پیش می بریم و حتما تولید کنندگان، وارد کنندگان، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و بیمه ها هم کمک می کنن تا با نگرانی کمتری این راه رو طی کنیم.

 

ادامه ارائه ارز دولتی به دارو و جنسای اساسی

 

وزیر بهداشت در جواب به سوالی درباره خبر خوش بخش سلامت، خاطر نشون کرد: خبر خوش رو حتما امشب (دوشنبه) آقای رییس جمهور میدن. رییس جمهور مصمم هستن که در دولت دوازدهم مخصوصا در بخش دارو، لوازم پزشکی و جنسای اساسی، ارز با اندازه دولتی در اختیار کلیه تولیدکنندگان و واردکنندگان قرار گیرد و تمهیداتی هم در همین زمینه پیش بینی شده تا مردم به زحمت نیافتند. البته نمی تونم تضمین کنم که هیچ تخلفی چه در داروخونه و چه در شرکتای پخش و چه در بعضی از مراکز دولتی و خصوصی رخ نمی ده، اما مطمئنا نظارتا با دقت انجام می شه و مردم هم اگه با مشکلی مواجه شدن حتما به شماره "۱۹۰" گزارش بدن که منتهی به پیگیری و پیشگیری از تخلفاتی می شه که حقوق مردم رو تحت تاثیر قرار میده.

 

هاشمی تاکید کرد: در این بخش جای نگرانی موجود نیس به جز این که بعضیا دچار اضطراب شن،  این اضطراب دامن زده شه و منتهی به مطالبه و درخواستی شه که انجام اون از توان مجموعه وزارت بهداشت خارجه.

 

ایشون هم اینکه گفت : به هر حال در دوره ای رییس جمهور، معاون اول و بقیه مسئولان اعلام کردن که واسه همه شکلای جور واجور به هر میزانی که نیاز داریم، ارز ۴۲۰۰ تومانی تحویل داده می شه. به هر حال ثبت سفارش شکلای جور واجور به وسیله وزارت صنعت تامین می شه، اما از این به بعد در بخش دارو و لوازم پزشکی ارزی که به اونا اختصاص داده می شه، مسئولیتش با ما هستش و باید جوابگو باشیم. باید توجه کرد که ارز به مواردی اختصاص پیدا میکنه که حتما قیمتا رو رعایت کرده باشن، در عین حال روی اونا نظارت شده و با متخلفان هم برخورد می شه.

 

هاشمی در جواب به سوال دیگری درباره نقش گسترش توریست در افزایش درآمدهای ارزی کشور، خاطر نشون کرد: فکر می کنم گسترش این موضوع یه فرصت خوب در مرحله اول واسه تولید کنندگان در جهت صادرات دارو و لوازم پزشکیه که شک نداشته باشین براشون صرفه اقتصادی داره؛ مخصوصا این که ما در صنعت دارو ظرفیت زیادی داریم. به هر حال توریست می تونه در بخش خدماتی هم ثروت آفرین باشه. البته این موضوع به فضای بین المللی و شرایط آژانسای واسطه ای هم وابسته.

 

 

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *