: وزیر بهداشت گفت: در مجمع جهانی بهداشت در ژنو، نتیجه های کار و توانمندیای ایران در بخش علوم پزشکی، طرح تغییر سلامت و نقش موثری که کشورمون در رشد علمی دنیا و منطقه داشته، مورد توجه همه قرار گرفت.

دکتر سیدحسن هاشمی در آخرین روز از سفر سه روزه خود به ژنو، گفت: واسه شرکت در هفتادمین همایش کشورای عضو سازمان جهانی بهداشت که تشکیل شده از ۱۹۴ کشوره در ژنو حضور پیدا کردیم؛ این جلسه همه ساله در همین فصل صورت میگیره و هر سال هم یه موضوع رو مبنای بحث قرار میدن. البته در حاشیه بحث اصلی، کارشناسان کشورای جور واجور رد و بدل کردن نظر می کنن که در انتقال تجارب و ارتقای علم و مهارت شون واسه افزایش بهداشت عمومی و مراقبت از سلامت مردم دنیا بسیار موثره.

وزیر بهداشت اضافه کرد: در مجمع امسال در روز اول جلسه ای داشتیم که با استقبال زیادی مواجه شد و کلی بحث درباره پیشرفت پایدار در بخش سلامت بود و اینکه چیجوری میشه با به کار گیری انجمنا و در عین حال گروه های جور واجور اجتماعی موثر در جهت پیشرفت علم مردمی – به فراخور فرهنگ کشورای جور واجور – در بخش سلامت کار کرد.

حضور در اجلاس وزرای بهداشت کشورای غیر معتقد و "جی ۵ "
هاشمی اعلام کرد: در این سفر در اجلاس وزرای بهداشت کشورای غیر معتقد و هم "جی ۵ " حضور پیدا کردیم و در اجلاس جی ۵ علاوه بر سازمان جهانی بهداشت، کشورهایی مانند ایران، افغانستان، پاکستان و عراق به خاطر مشکلات منطقه ای هستن. اجلاس دیگری هم مربوط به کارشناسان کشورای "امرو" (منطقه شرق مدیترانه) بود که در حدود ۲۲ کشور در اونجا هستن.

وزیر بهداشت با بیان اینکه شرکت در مجمع جهانی بهداشت فرصت مناسبی واسه مذاکرات دوجانبه س، اضافه کرد: طی چند سالی که واسه شرکت در این مجمع به ژنو سفر کردم ضمن انجام سخنرانی در مجمع عمومی و شرکت در بقیه جلسات تخصصی، از ظرفیت این قسمت بهره بردیم؛ مخصوصا پس از توافق هسته ای، فرصت بسیار زیادی واسه برگزاری جلسات دو جانبه جفت و جور شده.

دیدار با کشورها؛ فرصتی واسه پیشرفت صادرات دارو و لوازم پزشکی

هاشمی با اشاره به دیدارهای جداگونه هیات ایرونی با چند کشور اروپایی، آسیایی و آفریقایی در حاشیه برگزاری هفتادمین مجمع جهانی بهداشت، گفت: مشکلات کشورها در بخش سلامت مشترک و علم و تجربه بشری حد نداره، اما از اینجور فرصتایی میشه واسه ساماندهی نظام سلامت در کشور و استفاده واسه پیشرفت صادرات مخصوصا در بخش دارو و لوازم پزشکی استفاده کرد.

وزیر بهداشت گفت: در ملاقاتایی که با وزرای بهداشت بعضی از کشورها داشتیم، تونستیم زمینه رو واسه ملاقات شرکتای ایرونی با بعضی از شرکتای بین المللی که علاقه مند هستن در بخش واکسن، دارو، لوازم پزشکی به یه خودکفایی نسبی برسن، جفت و جور کنیم.

هاشمی مهم ترین نتیجه کار سفر سه روزه خود به ژنو رو معرفی نتیجه های کار و توانمندیای ایران در بخش علوم پزشکی، طرح تغییر سلامت و موفقیتایی که جمهوری اسلامی ایران در رشد علمی دنیا و منطقه ای داشته، گفت.

به کار گیری علم و تجربه کشورای موفق، دستاوردی دیگه از سفر ژنو

وزیر بهداشت، استفاده و به کار گیری علم و تجربه کشورای موفق رو از دیگر ویژگیای سفرش شمرد و اضافه کرد: معمولا در این سفر تعدادی از مدیران ارشد بخش بهداشتی کشور، از استانا و ستاد وزارت بهداشت شرکت می کنن و ضمن معرفی توانمندی هاشون، از تجربیات به درد بخور و موثر دیگه کشورها هم استفاده میکردن که می تونه مقدمه ای واسه گسترش روابط با کشورای موفق در بخش سلامت باشه.

معرفی موفقیتای طرح تغییر سلامت به دیگر کشورها

هاشمی با اشاره به اقرار خانوم مارگارت چان – مدیر کل قبلی سازمان جهانی بهداشت به نقش برجسته و مهم ایران در پیشبرد اهداف پیشرفت پایدار، گفت: خانوم مارگارت چان در جریان طراحی و اجرای طرح تغییر سلامت بود و ما هم در شروع و اجرای این طرح در طول سه سال و نیم گذشته، دائم با سازمان جهانی بهداشت، رابطه داشتیم و مدیر کل و نمایندگان این سازمان، به ما کمک کرده و مشکلات اجرای طرح تغییر سلامت رو به ما و موفقیتای اونو به کشورای دیگه دنیا منتقل کردن.

وزیر بهداشت اضافه کرد: مدیر کل قبلی سازمان جهانی بهداشت در ایران حضور یافت کرد و تماشاگر تغییر جدی در رسیدگی و توجه به مردم مخصوصا از نظر گسترش خدمات و پشتیبانی مالی دولت واسه کاهش پرداخت مردم در مراجعه به بیمارستانای دولتی بود.

هاشمی گفت: خانوم مارگارت چان کامل تر از چیزی که امروز مردم احساس می کنن، طرح رو می بینه چون ما به دلایلی نتونستیم همه طرح رو اجرا کنیم و از این دید در طول زمان بقیه حلقه های این زنجیره ای که ما رو به داشتن یه نظام سلامت موثر هدایت می کنه، باید اجرا شه.

وزیر بهداشت گفت: مدیرکل قبلی سازمان جهانی بهداشت تا الان چندین بار در مجامع جور واجور اقرار داشته که الگوی ایران به بقیه کشورای در حال پیشرفت و حتی در بعضی موارد به کشورای پیشرفته، قابل ارائه س و ایشون در اجلاس روز پیشرفت پایدار، ضمن تشکر از تلاشای دولت جمهوری اسلامی ایران در این مورد، به بقیه کشورها پیشنهاد کرد که از ایران واسه اجرای برنامه هایی مشابه طرح تغییر سلامت، الگوبرداری کنن.

راهی طولانی در پیش داریم

هاشمی گفت: واسه اجرای کامل طرح تغییر سلامت راهی طولانی در پیش داریم. مهم ترین بخش اون توجه مردم و آموزشای لازم واسه کودکان و نوجوانان ایرانیه؛ طوری که سبک زندگی شون در آینده به شکلی باشه که از تولید مریضی پیشگیری کنه.

دستگاه ها نباید تولید کننده مریضی باشن
وزیر بهداشت تاکید کرد: علاوه بر مردم، دستگاه های حکومتی هم باید به مسائل سلامت توجه داشته و تولید کننده مریضی نباشن؛ لازمه که در مردم و آدمایی که کشور رو مدیریت می کنن – دستگاه های تقنینی، اجرایی و قضایی – خود مراقبتی ایجاد شه. البته چون خانوم چان کارکرد تموم کشورها رو می بینه، برداشت ایشون این جوره که مدل ایران مدلیه که در دراز مدت موفق می شه تا از بار مریضیا کم کرده و بتونه سطح بهداشت عمومی رو مخصوصا در منطقه ما که بسیار آلوده و آسیب پذیره، زیاد کنه.

هاشمی در ادامه درباره اصلی ترین هدف دولت دوازدهم در بخش بهداشت هم گفت: دولت دوازدهم باید تشکیل شه و به شکل برنامه ای که به مجلس شورای اسلامی تقدیم می کنه، مشخص کنه چیکار می کنه. اما پیشنهاد می کنم که منابع پایدار در بخش سلامت که جزء اصلی ترین مشکلات امروز ما هستش و مانع تحقق اهداف وزارت بهداشت و دولت در چهار سال گذشته بود، بیشتر روش زوم بشه.

دولت باید در مورد تولیت سلامت در کشور اراده کردن کنه
وزیر بهداشت با اشاره به اهمیت توجه به تجمیع منابع بیمه ها، گفت: مجلس و دولت بخش سلامت رو کامل نمی بینن و همین مشکلات زیادی رو در اجرای برنامه های وزارت بهداشت به وجود آورده، بدیش اینه شرکای ما در ۴ سال گذشته با وزارت بهداشت هماهنگ نبودن، اما دولت باید در مورد تولیت سلامت در کشور تصمیم گرفته و مدیریت رو کامل کنه. یعنی اول منابع بیمه ها تجمیع شده و سهم شون از بودجه عمومی زیاد شه تا هدف دولت مبنی بر رسیدگی بیشتر به محرومین و حاشیه نشینا محقق شه.

هاشمی ضمن تاکید بر اهمیت مدیریت منابع در بخش سلامت، گفت: باید هزینه های اضافه رو کم کرد و در عین حال یارانه ها رو در بخش سلامت واسه آدمایی که تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) هستن، هدف دار کرد.  فکر می کنم اگه به تجمیع منابع بیمه ها و پایدار شدن منابع در بخش سلامت در کنار اجرای کامل طرح تغییر سلامت که هنوز حلقه هایی مخصوصا در مورد ناباروری، پشتیبانی بیشتر از بیماران صعب العلاج و بیماران خاص و هم مراکز توانبخشی، توجه خاص شه، می تونیم تماشاگر موفقیت بیشتر نظام سلامت ایران باشیم.

ملحق شد سلامت در اجرای طرحای ملی؛ برنامه پیشنهادی دولت آینده
هاشمی از گسترش بهداشت عمومی و همکاریای بین بخشی و ملحق شد سلامت در اجرای طرحای بزرگ و ملی به عنوان برنامه های پیشنهادی دولت آینده یاد کرد و گفت که دولت آینده وظائف قانونی زیادی مانند پیشرفت دکتر خونواده و افزایش دسترسی به خدمات پزشکی هم داره که ذاتی هستن و باید با سرعت بیشتری دنبال شن.

ضرورت پشتیبانیای مالی از بیمه ها
هاشمی در جواب به این سوال که چشم انداز دولت دوازدهم واسه چهار سال آینده چیه؟ گفت: به نظر من در آخر چهار سال دولت دوازدهم هم دسترسی باید زیاد شده باشه، یعنی در تموم نقاط کشور مردم بتونن از خدمات بهداشتی درمانی بدون زحمت استفاده کنن. هم اینکه کاهش پرداخت هزینه ها هم می تونه یکی از چشم اندازه های مهم دولت باشه که با همکاری بیمه ها ممکن می شه. پس پشتیبانیای مالی از بیمه ها، نیاز به نظر می رسه.

تشکیل پرونده الکترونیک سلامت واسه حدود ۸۳ درصد مردم ایران
وزیر بهداشت اضافه کرد: طبیعیه که اگه خرید راهبردی بیمه ها انجام شه در مورد دارو، لوازم پزشکی و بخش خدمات تماشاگر ارتقای کیفیت هستیم، اما تا امروز واسه حدود ۸۳ درصد مردم ایران پرونده الکترونیک سلامت تشکیل دادیم و باید بتونیم در سراسر کشور مریضیا مخصوصا مریضیای غیرواگیر رو کنترل کنیم و از بار مریضیایی که در آینده باعث معلولیت و تحمیل هزینه های سرسام بیاری به نظام سلامت می شه، جلوگیری کنیم.

به گفته وب دا، هاشمی ضمن تاکید بر اهمیت ارتقای شاخصای بهداشتی و درمانی در آخر دولت دوازدهم، اعلام کرد: اندازه دچار شدن به دیابت، چاقی، مرگ و میر به وجود اومده به وسیله مریضیای قلب و عروقی، سرطان و مرگ مادران باردار، کودکان و نوزادان و کودکان کمتر از پنج سال و فوتیای حوادث جاده ای باید کاهش پیدا کنه.

طبق این گزارش، وزیر بهداشت در جریان این سفر با تعدادی از همتایان خارجی خود ملاقات کرد.
مجمع جهانی بهداشت روز دوشنبه گذشته با حضور هیأتایی از ۱۹۴ کشور عضو این نهاد گشایش یافت. وظایف اصلی مجمع جهانی بهداشت که نهاد عالی تصمیم گیرنده سازمان جهانی بهداشت حساب می شه، سیاستگذاری، نظارت بر هدف مالی و بررسی و تائید بودجه پیشنهادی این سازمانه.
مجمع جهانی بهداشت (WHA) بالاترین منبع سیاستگذاری بهداشت در سطح جهانیه که از وزرای بهداشت کشورای عضو تشکیل شده.

 

کلمات کلیدی: وزیر بهداشت،دکتر سیدحسن هاشمی،طرح تغییر آموزش پزشکی،وزارت بهداشت،وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *