: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : سه شنبه, ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ ۱۴:۱۴

براساس ابلاغ هیات وزیران، ویزیت پزشکان در سال ۱۳۹۸ بالغ بر هشت درصد زیاد شد. 

به گزارش ایسنا، هیات وزیران به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های بهداشت و رفاه و سازمان برنامه و بودجه کشور و هم اینکه تایید شورای عالی بیمه سلامت، روز گذشته جزییات تعرفه های خدمات تشخیصی و درمانی در سال ۱۳۹۸ رو ابلاغ کرد.

 

کلیات تعرفه های خدمات پزشکی سال ۱۳۹۸ پس از چند سال، قبل از شروع سال نوین در هیات دولت تصویب شد؛ طوری که این تعرفه ها در بخش دولتی به طور میانگین ۱۰ و در بخش خصوصی ۱۳ درصد رشد داشت.

 

شورای عالی بیمه سلامت به استناد بند ب ماده ۹ قانون احکام دائمی برنامه های پیشرفت ای کشور مکلفه که هر ساله نسبت به بازنگری ارزش نسبی و تعیین تعرفه خدمات سلامت واسه سرویس دهندگان بهداشت، درمان و تشخیص در کشور مثل دولتی، غیردولتی و خصوصی با رعایت اصل تعادل منابع در مصارف و قیمت واقعی اقدام و مراتب رو پس از تایید سازمان برنامه و بودجه قبل از پایان هر سال، واسه سال بعد جهت تصویب به هیات وزیران ارائه کنه.

 

بر این پایه تعرفه ویزیت پزشکان در بخش دولتی و خصوصی هشت درصد، هتلینگ بخش دولتی ۱۵ درصد و هتلینگ بخش خصوصی ۲۵ درصد رشد داشته.

 

هم اینکه جزء حرفه ای ضریب K صفر درصد و جزء فنی ضریب K در بخش دولتی  ۱۵.۲۵ درصد و در بخش خصوصی ۲۵ درصد رشد داشته.

 

طبق مصوبه هیات وزیران واسه سال ۱۳۹۸ بخش خصوصی، تعرفه خدمات پزشکان، دندون پزشکان عمومی و دکتری تخصصی در علوم پایه (PHD) پروانه دار ۲۷۰ هزار ریال، پزشکان، دندون پزشکان متخصص و پزشکان عمومی دارای مدرک دکتری تخصصی در علوم پایه ( MD-PhD) ۴۱۰ هزار ریال، پزشکان فوق تخصص، دوره تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) و متخصص روان پزشکی ۵۲۰ هزار ریال، پزشکان فوق تخصص روان پزشکی و دوره تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) روان پزشکی ۵۹۰ هزار ریال، کارشناس ارشد پروانه داره ۲۲۰ هزار ریال، کارشناس پروانه دار ۱۹۰ هزار ریال تعیین شده.

 

بر این پایه با در نظر گرفتن اینکه در سال جاری کل سبد تعرفه ها در بخش دولتی رشدی ۱۰ درصدی رو به خود دیده، طبیعتا سهم مردم در پرداخت این هزینه ها هم برابر با تعرفه دولتی و ۱۰ درصد هستش. از اونجا که با اجرای طرح تغییر سلامت، خط قرمز وزارت بهداشت همیشه نبود افزایش پرداخت از جیب مردم بوده و هم جهت با کم شدن فرانشیز پرداختی مردم حرکت شده، باید تلاش شه که این افزایش تعرفه ها، افزایش پرداخت از جیب مردم رو در بخش سلامت به دنبال نداشته باشه و طبق قوانین پیشرفت ای کشور به زیر ۳۰ درصد کم بشه.

 

هم اینکه با در نظر گرفتن کمبود منابع سازمانای بیمه گر و گاه ها تاخیر چند ماهه این سازمانا در پرداخت مطالبات پزشکان و مراکز درمانی طرف قرارداد، سوال اون هستش که با این افزایش تعرفه ها، تمهیدی واسه جبران اون در بودجه سالیانه سازمانای بیمه گر پیش بینی شده یا خیر؟

 

 

.

منبع : beytoote.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *