سخن گوی سازمان غذا و دارو، ضمن اعلام اسامی داروهای ماهواره ای غیر مجاز گفت که مصرف این داروها در ماه های گذشته ، دلیل مرگ چند نفر و ابتلای بعضیا به سوءهاضمه شده.

اعلام اسامی داروهای لاغری غیرمجاز از طرف سازمان غذا و دارو

محمد هاشمی اعلام کرد: با تبلیغات خیلی زیاد ماهواره ای و اینترنتی، تماشاگر مصرف رو به رشد و وسیع داروهای غیرمجاز ازجمله لاغری بوده ایم که باوجود هشدارهای تکراری سازمان غذا و دارو، در ماه های گذشته چندین تلفات جانی و سوء هاضمه به دلیل مصرف این داروها اتفاق افتاده.

ایشون در معرفی این داروها گفت: قرصای دارای آمفتامین شامل ریلاکر و نوتری فیته که کارکرد این نوع قرصا، سوزوندن چربی و کالری در بدن معرفی شده که بیان کننده وجود ترکیبات آمفتامین و کافئین در این قرص هاست.

به گفته هاشمی، «مجیک اسلیم» هم از دیگر داروهای غیر مجازه که در کارکرد لاغری این قرص به افزایش سوخت وساز بدن و دفع چربیای اضافه اشاره شده که بیان کننده وجود آمفتامین و کافئینه.

هاشمی گفت: شنگ یو اون فانگ و بوتانیکال اسلیمینگ هم به عنوان داروی لاغری به فروش می رسه که یه چربی سوز قوی معرفی می شه که اون به دلیل وجود آمفتامین در ترکیبات این داروست.

: مشکلات مصرف داروهای دارای آمفتامین باعث افزایش باز شدن عروقی و افزایش ضربان قلب، افزایش فشارخون، سکته های قلبی و مغزی می شه.

هاشمی گفت: اسمای تجاری متا بولایف (bolife Meta)، متریم (Metrim)،

هربا لایف آدی فین (Adiphen Herbalife)، ترمولایف (Thermolife) ، ترمالین(Thermalean)، لیپودراین (Lipodrene) ، زی ماکس (Zymax) ، جنی سیل(Genicil)، پاتینت لاین (Patent lean)، ترمو اسلیم (slim Thermo)، آلترا لیپولاین (lean Ultralipo)، تایم لایف (life Time) و اکس انا دراین (Xenadrine) به عنوان داروها و مکملای لاغری در بازار قاچاق عرضه می شن.

سخن گوی سازمان غذا و دارو ادامه داد: از اجزای مهم و فعال این داروها و مکملای لاغری افدرین و کافئینه که مصرف افدرین به عنوان یه داروی محرک واسه کاهش وزن ازطرف سازمان غذا و داروی آمریکا ممنوعه.

هاشمی گفت: باید توجه داشت که گیاهی بودن منشأ یه فرآورده دلیل بر بی خطری اون نیس.

ایشون گفت: اگه عنوان Huange Ma (نام دیگه افدرین)، Ephedrine، کافئین وKolaunt روی بسته بندی فرآورده ای باشه، باید از مصرف اون دوری کرد.

ایشون گفت: هیچ مدرکی مبنی بر اینکه Ephedra به کاهش وزن کمک می کنه، موجود نیس و از مشکلات اون میشه به لرزش، حمله قلبی، سکته، افزایش فشارخون، سیروز کبدی و تخریب بافت عضلانی اشاره کرد.

هاشمی گفت: ورزش سنگین و دهیدراتاسیون ( ازدست دادن آب بدن) مشکلات جانبی دارو رو شدید شدن می کنه.

سخن گوی سازمان غذا و دارو گفت: مشکلات این قرصا به طوردقیق مانند مشکلات مصرف شیشه شامل تپش قلب، بی قراری، بی خوابی زیاد، لاغری سریع، قطع اشتها و حتی توهمه.

هاشمی اضافه کرد: بدیش اینه معلوم نیس چقدر مصرف می تونه این حالات رو پیش آورد، ولی ممکنه فردی مقدار خیلی از این قرصا رو در طول چند ماه مصرف کنه و آسیب خاصی نشون نده اما در بعضی مواقع بدن به اندازه ای مستعده که حتی با مصرف یه یا دو قرص فرد دچار آسیب ای شدید شده و به اون وابسته می شه .

سخن گوی سازمان غذا و دارو گفت: داروی سیبوترامین مهارکننده جذب دوباره منوآمین هاست که به صورت مرکزی عمل می کنه و موجب کاهش کلسترول به درد بخور (HDL) و تری گلیسیرید و افزایش فشارخون و تعداد نبض می شه.

هاشمی گفت: مشکلات مصرف این داروها بی اشتهایی بیشتر از اندازه ، بی خوابی، مشکلات عروقی، افزایش فشارخون و ضربان قلب، حمله قلبی و سکته های مغزی است.

ایشون گفت: مجوز مصرف داروی سیبوترامین قبلا دارای تأییدیه از سازمانای جهانی بوده که به دلیل افزایش خطر سکته های مغزی و قلبی در اروپا و آمریکا لغو شده و شرکت سازنده مجبور به جمع آوری این دارو از بازارهای اروپا و آمریکا شده و از سال ۱۳۹۰ از فهرست داروهای ایران هم حذف شده.

سخن گوی سازمان غذا و دارو گفت: به کار گیری این دارو به دلیل افزایش خطر سکته های مغزی و قلبی و هم اینکه افزایش فشارخون مریضایی که از این دارو به عنوان داروی ضد چاقی استفاده می کنن، به هیچ وجه پیشنهاد نمی شه.

جمع آوری: گروه هفت گنج

.

منبع : ۷ganj.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *