: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آمارها نشون میده که اندازه تاب بیاری جامعه در برابر مسائل روزمره زندگی و مسائل اجتماعی کم شده و این یکی از مشکلات اساسی مخصوصا واسه سیاستمداران کشور در مورد اداره جامعه س.

کم شدن اندازه تاب بیاری جامعه در برابر مسائل اجتماعی

میگنا: دکتر سید حسن هاشمی در سی و سومین همایش سالیانه انجمن علمی روانپزشکان گفت: همتون باور دارین که بخش سلامت محور پیشرفته. البته این باور پیش همه سیاستمداران نیس، اما خوشحالیم که در دولت یازدهم توجهی نسبی به بخش سلامت شد.

ایشون با بیان اینکه باید توجه کرد که سلامت موضوعی بین رشته ایه، اضافه کرد: سلامت جوامع تامین نمی شه، مگه اینکه همه پای کار بوده و مسئولیت پذیر باشن. در بهترین شرایط وزارت بهداشت می تونه ۲۰ درصد سلامت رو تامین کنه و درصد باقیمونده به بقیه دستگاه ها مانند وزارت کشاورزی، وزارت نیرو و … بستگی داره که این موضوع در بخش سلامت روان هم صدق می کنه.

هاشمی با بیان اینکه در بخش سلامت روان از مباحث بین رشته ای مانند جامعه شناسی و… محرومیم، اعلام کرد: هر چند جدایی ما از آموزش عالی به نفع خدماته و امروز گروه های پزشکی تمایلی به برگشت به آموزش عالی و وزارت علوم ندارن، اما از بحثای بین رشته ای محروم شده ایم. در عین حال در بحثای سلامت جسمی، اجتماعی و الهی میشه گفت که این ترکیب با بقیه ارکان اداره جامعه که به تعیین وضعیت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی برمیگرده هم انگار موضوعی بین رشته ایه که تا کنون محروم مونده.

هاشمی اضافه کرد: به نظر می رسه وقتی می تونیم در تحلیل هامون موفق باشیم که همه این مسائل رو به صورت کامل تبیین کرده و در سلامت روان هم از موضوعات زیستی و اجتماعی بهره بریم.

ایشون، مسائل زیستی و اجتماعی موثر در سلامت روان رو گسترده دونست و گفت: این عوامل مثل رضایت از زندگی زناشوئی و … بسیار در سلامت روان اثر میذاره. حال یکی از وظایف دولتا افزایش تاب بیاری جامعه در برابر حوادث زندگی اجتماعی و روزمره س و دولتا باید بتونن مردم رو واسه حل مسائل، توانا بار بیارن. این در حالیه که بدیش اینه این موضوعات نه در آموزش و پرورش و نه در آموزش عالی مورد توجه قرار نمی گیره و به خاطر این شکنندگی در نسلای جدید بیشتر از نسلای گذشته س. هم اینکه نبود توجه به این مسائل باعث می شه که مردم نتونن مسائل شون رو حل کنن.

وزیر بهداشت هم اینکه اعلام کرد: اگه بخوایم در بخش سلامت بار مریضیا رو کاهش بدیم، باید به این موضوعات توجه کافی داشته باشیم. الان آمار کشوری ما نشون میده که تاب بیاری کم کم کم شده که این موضوع از مشکلات جامعه ما و از مشکلات سیاستمداران مونه.

هاشمی با بیان اینکه توجه به فرهنگ، ارتقای علم و توانا کردن مردم نسبت به مسائل سلامت و موضوعات اجتماعی خیلی با اهمیته، گفت: قرار بود سازمانی مانند صدا و سیما دانشگاه باشه و هم جهت با این اهداف بکنه.

آمار ۲۶ درصدی مشکل رفتاری در کشور

هاشمی با اشاره به مسئولیت سنگین انجمن روانپزشکان و بقیه گروه های مربوط به این بخش ادامه داد: باید بدونین که همه یه تیم هستین و کار سختی در پیش دارین. البته بخش کلی ای از کار دست شما نیس و شما با دلیل سوء رفتار بقیه مواجهید. این خوب نیس که آمارمان نشون بده ۲۶ درصد مشکل رفتاری در جامعه هست و نسبت به سالای گذشته رو به زیاد شدنه. البته آمار ما نسبت به آمار جهان نگران کننده نیس، اما چون در جامعه اسلامی زندگی می کنیم این آمار برامون قبول کردنی نیس. پس با در نظر گرفتن این آمار انگار کارمون سخته؛ چون که بخشی از این افراد هم تصمیم گیرنده هستن. حال وقتی فرد تصمیم گیرنده ای دچار این گرفتاریا باشه بسیار در جامعه اثر میذاره و خدانکند که وکیل و وزیر و … به اینجور مشکلاتی دچار باشن.

هاشمی هم اینکه ادامه داد: یکی دیگه از مشکلاتی که به عنوان یه ایرونی از اون رنج می بریم، وجود خود شیفتگی در کشوره که در همه رده ها هست و جایی که این خود شیفتگی به مسئولان ختم می شه کار رو خیلی سخت تر می کنه. باید توجه کرد که اضطراب و افسردگی که از کلی ترین مشکلات اعصاب و روان هستن از نبود آرامش ریشه می گیرن. خدا پدر رئیس جمهور رو بیامرزد که مردم بهش

وزیر بهداشت با بیان ناراحتی از نبود پوشش بیمه ای مناسب واسه خدمات روان پزشکی گفت: بدیش اینه مردم هر روز در برابر شایعات اضطراب زا هستن و این واسه آرامش مردم مناسب نیس.

رای دادن و حالا آرامش نسبی دارن، اما با امید به اینکه این آرامش قبل از طوفان نباشه و دولتای بعدی هم این موضوع رو رعایت کنن.

هاشمی با بیان اینکه وجود این خود شیفتگی کار دست مردم میده اعلام کرد: مثلا کسی می خواد در بخش اقتصادی خود شیرینی کنه، با حرفی جامعه رو مضطرب می کنه. پس مردم هر روز در برابر اینجور شایعات اضطراب زایی قرار دارن. مثلا خبری رو از صدا و سیما پخش می کنن که ۸۰ میلیون نفر اونو می بینن و به عاقبتای اونم فکر نمی کنن.

بی توجهی بیمه ها به بخش سلامت روان

هاشمی در ادامه صحبت هاش با بیان اینکه در بخش سلامت روان کارایی در وزارت بهداشت انجام گرفته که کافی نیستن، گفت: من تعجب می کنم که بعضی از همکاران شما در بیمه ها هستن، اما توجهی به این بخش ندارن. باید پرسید مظلوم تر از آدمایی که در بخش اعصاب و روان مشکل دارن هم هست؟ باید توجه کرد که بیماران اعصاب و روان محروم ترینند و در عین حال در دریافت خدمات هم مظلوم ترین هستن.

وزیر بهداشت ادامه داد: واقعا جای تاسف داره که یه مریض اعصاب و روان که می تونه یه فامیل رو دچار مشکل کنه، نمی تونه بستری شه و داروهایش رو تامین کنه. علاوه بر این چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی تختای روانپزشکی کمتر از چیزیست که باید باشه و این موضوع باعث می شه که هزینه زیادی به دولت و کشور تحمیل شه که شاید نتونیم این هزینه ها رو جبران کنیم.

هاشمی تاکید کرد: پس انتظار میره اونطور که شایسته س به بیماران اعصاب و روان توجه کنیم؛ چون که اگه هزینه نکنیم باعث بروز جرم و جنایت حتی در لباس ما می شه.

*** کمبود پوشش بیمه ای خدمات روانپزشکی
وزیر بهداشت هم اینکه با اشاره به ناچیز بودن پوشش خدمات بیمه ای روانپزشکی اضافه کرد: چیزی که در مورد بیماریای اعصاب و روان مغفول مونده اینه که بیماران این بخش به رسمیت شناخته نمی شن. ایشون با طرح این سوال که مظلوم تر از این بیماران هم مریضی هست، اضافه کرد: رابطه بین فقر و پایین بودن تحصیلات با بیماریای اعصاب و روان خوب مشخصه؛ بیماران روانی محروم ترین مردم هستن و در بخش دریافت خدمات مظلوم ترین هستن.

هاشمی اضافه کرد: بیمه ها کمترین پوشش بیمه ای رو واسه این بیماران قائله در حالی که این بیماران باید در راس خدمات بیمه ای باشن، یه مریض روانی می تونه کل خونواده رو دچار مشکل کنه و در جامعه حادثه بیافریند با این حال بیمه ها از اونا پشتیبانی نمی کنن.

: در بخشای دولتی و خصوصی تختای بیمارستانی واسه این بیماران بسیار کمتر از حد نیازه این در حالیه که دولت در بخشای دیگه هزینه های به وجود اومده به وسیله این نبود توجهات مانند عاقبتای به وجود اومده به وسیله جرمای اجتماعی رو پرداخت می کنه؛ اینا هزینه هایی رو بر دولت تحمیل می کنن که شاید نتونیم اونا رو تامین کنیم. وزیر بهداشت، سلامت رو محور پیشرفت دونست و گفت: این باور پیش همه سیاستمداران در دولتا نیس اما در دولت یازدهم توجه نسبی به اون شده.

هاشمی هم اینکه گفت: در بخش روانپزشکی هم شما باید به سمت حل مشکلات مردم و آموزش و تحقیق ملی برید و مسائل رو بین خودتون حل کنین؛ چون که این کار به صلاح مردمه. من همیشه درباره روانشناسی بالینی نظرم این بوده که اینا باید به گروهامون برگردن و همه باید پیرو قانون باشن و شک نداشته باشین منافع شون در این صورت بهتر رعایت می شه.

هاشمی مبحث مردم و شرایط روحی و روانی جامعه رو پراهمیت گفت و گفت: با امید به اینکه سیاستمداران، مجلس، دولت و هر کسی که تریبون داره، در این بخش کمک کنه یا دست کم اگه آبی به دست شما نمی دن، کوزه رو هم نشکنند و هر روز با روح و روان مردم بازی نکنن و دروغ، استرس و تهمت رو گسترش ندن.

وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت در بخش تکمیل شبکه بهداشت و قرار دادن یه مراقب سلامت در پایگاه های بهداشت به ازای هر ۳۰۰۰ نفر جمعیت، گفت: اینکه داریم شبکه بهداشتی رو تکمیل می کنیم، کار ارزشمندیه که باعث می شه شما بتونین همه ایرانیان رو ببینین. در عین حال باید حتما از مردم پشتیبانی مالی هم بشه که با امید به اینکه با بیمه ها به آخرسر نیکویی در این بخش برسیم.

هاشمی در آخر درباره تختای روان پزشکی گفت: الان تختای روانپزشکی، تختای عمومیه که واسه بیماران جراحی، داخلی و … هم استفاده می شه و تخت روانپزشکی خیلی کم داریم. البته طی بخشنامه ای اعلام کردیم که ۱۰ درصد تختا به بیماران روانپزشکی بدن، اما در شهرستانا اونقدر از نظر تخت مشکل دارن که دیگه به روانپزشکی نمی رسن.

هاشمی اعلام کرد: در بخش روانپزشکی ۴۰ هزار تخت می خوایم و حالا ۱۰ هزار تخت داریم. بر این پایه از نه هادها و دستگاه های جور واجور از جمله بانکا و موسسات مالی می خوایم که واسه ایجاد سرمایه اجتماعی در این مورد کمک کنن.


ایسنا – ایرنا

عکاس: محمد نسیمی

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *