اعضای قابل بازسازی بدن کدوما هستن؟

۶ عضو در بدن هست که توانایی بازسازی خود رو داره؛ این اعضا یعنی: کبد، ریه، سیستم گوارشی، رگای خونی ، استخون و بخشایی از مغز.یافته های تحقیقات نشون میده که سلولای پایه در بازسازی این اعضا خیلی مهمه.

راه های زیادی واسه بازسازی استخون های شکسته، ایجاد سلولای جدید مغز و… هست که در سایت «prevention» به اون اشاره شده.

ریه ها

هوای آلوده باعث آسیب سیستم تنفسی می شه. به طور طبیعی ریه ها شامل یه چرخه خودکاره که اونو تمیز می کنه. سیلیا یا ساختارهای مو مانند در ریه، کثیفی رو از کیسه های کوچیک هوا خارج و به نای هدایت می کنه.

پیشنهاد: پس از ترک سیگار، ورزش به تمیز کردن ریه کمک می کنه و خلط رو از سینه خارج می کنه. اسید رتینوئیک و ویتامین A در بازسازی مجددسلولای ریوی موثره.

رگای خونی

وقتی که رگای بدن دچار التهاب می شه، بدن می تونه با حجیم کردن رگا و حتی ایجاد رگای جدید، با این مشکل مقابله کنه که به این روند طبیعی رگ زایی (angiogenesis) می گن.

رگای خونی آناستوموزیز (anastomoses) یا باز پیوندی رو به طور طبیعی انجام میدن تا خون رسانی انجام شه.

پیشنهاد: رگا رو پاکسازی کنین چون کلسترول می تونه مانع از بازسازی رگا شه. در صورت آسیب رگا به دلیل کلسترول عمل رگ زایی انجام نمی شه. با انجام ورزشایی که باعث پمپاژ خون می شه رشد رگا زیاد میشه.

استخون

قسمتای استخوانی به وسیله سلولای درون ماتریکس تولید می شه. ماتریکس ساختار کلسیمی داره که بخش کلی ای از استخون رو تشکیل میده. در صورت شکستگی، در ماتریکس سلولای زنده از جمله استئوسیت (osteocytes) شکل دهنده استخون شروع به فعالیت می کنه.

پیشنهاد: سبزیجاتی که پر از ویتامین K است، استفاده کنین. ویتامین K ترکیبیه که به ثابت شدن سلولای استخون در جای خود کمک می کنه. مصرف یه وعده اسفناج یا کلم بروکلی، بالاتر از اندازه پیشنهاد شده این ویتامین رو تأمین می کنه. شکستگی استخون دلیل خوبی واسه کم تحرکی نیس. واسه تحریک استئوسیت، لازمه کمی استخون رو تحریک کرد. بیشتر استخوانا پس از شکستگی (در ۶ هفتگی) آمادگی حرکت رو داره.اول ورزشای سبک انجام بدین و پس از وقتی که آمادگی پیدا کردین، ورزشای سنگین تری انجام بدین.

کبد

مصرف مشروبات الکلی باعث آسیب کبد می شه.سلولای کبد قابل بازسازیه، البته این به شرطیه که فرد دچار مریضی طولانی کبد نباشه.

دستگاه گوارش

زیاده روی در مصرف غذاهای سرخ کرده، کبابی، مشروبات الکلی و… دیواره روده رو نابود می کنه. سرعت بازسازی سلولای روده از دیگر اعضا بیشتره. سلولای قدیمی پس از تنها چند روز از بین میره و سلول جدید جانشین اون می شه.

پیشنهاد: روزی ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر استفاده کنین.

مغز

چند سال تصور می کردیم که پس از سن بلوغ تولید نورونا متوقف می شه که به معنی مرگ سلولای مغزی است اما بر خلاف این تصور بخشایی ازمغز هم خود رو بازسازی می کنه، مثل پوست که پس از یه بریدگی تلاش می کنه خود رو بازسازی کنه.

پیشنهاد: به ورزش بپردازید تا تولید نورونای جدید تحریک شه./ روزنامه خراسان

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *