مشاور وزیر بهداشت و سرپرست اورژانس کشور از ایجاد قرارگاه مشترک بهداشتی و درمانی ایران و عراق در اماکن زیارتی عراق خبر داد و اضافه کرد: ۱۰۰۰ نفر کادر پزشکی واسه ایام اربعین به عراق اعزام می شن.

پیرحسین کولیوند گفت: در نشستی که با مسئولین وزارت بهداشت عراق داشتیم توافقا و تفاهم نامه مشترکی واسه سرویس دهی بهتر در بخش بهداشت و درمان به زائران اربعین انجام شد.

مشاور وزیر بهداشت و سرپرست اورژانس کشور اضافه کرد: یکی بحثای مهمی که در بحث پیاده روی اربعین باید مورد توجه قرار بگیره مبحث امنیت و سلامت زائران حسینیه.

ایشون گفت: وزارت بهداشت تصمیمات خاص ای رو در این مورد هم در داخل کشور در مرزهای مهران، چذابه و شلمچه و هم تصمیمات خاصی رو در داخل کشور عراق دیده.

ایشون اضافه کرد: ما در داخل کشور ایران که از مرز پاکستان و افغانستان تا مرزهای مهران، شلمچه و چزابه باید آماده باشیم و فعالیت هامون در زمینه های بهداشتی و کمک رسانی و جاده ای رو شروع کنیم و پشتیبانی داشته باشیم.

کولیوند گفت: هم اینکه در کشور عراق هم باتوجه به اینکه هلال احمر در طول سال در اونجا حضور داره بخاطر این از مرکز پزشکی هلال احمر درخواست کردیم که تولیت این کار رو برعهده بگیره و مانیز در کنار هلال احمر کمک و خدمات رسانی می کنیم.

مشاور وزیر بهداشت و سرپرست اورژانس کشور اضافه کرد: امسال حدود ۱۰۰۰ نفر در گروه پزشکی و پیراپزشکی واسه شهرهای کربلا، نجف و بقیه مسیرهایی که در بین راه هستن در نظر گرفتیم که خدمات پزشکی و سلامت ارائه میدن و لازمه این کار این بود که با وزارت بهداشت عراق هم یه هماهنگی و همفکری صورت بگیره و از ظرفیت و پتانسیل کشور مهمون هم استفاده کنیم.

ایشون گفت: در این نشست قرار شد که نماینده های کامل الاختیار دو کشور به بررسی بقیه موارد بپردازند و اون چیزی که برامون مهم بود داشتن یه سری ویزا و روادید زیاد که همکاران ما در مرز ایران باید داشته باشن که در صورت بروز اتفاق و حادثه بتونن به سرعت در محل حادثه حاضر شن و کمک رسانی و کمک به مصدومین انجام شه و نسبت به جابجایی مصدومین خدمت رسانی کنن.

سرپرست فوریتای پزشکی کشور گفت: دومین مبحث ما در این نشست در مورد اعزام تعدادی از آمبولانسا و اتوبوس آمبولانسامون به کشور عراق بود که لازمه فعالیتشون در کشور عراق داشتن برگه های خاص و مجوز تردده و هم اینکه بحث دیگه واسه تردد آمبولانسا و اتوبوس آمبولانس یه خط خاص امدادی باید در نظر گرفته شه که باتوجه به تراکم جمعیت و ترافیکی که هست یه راه هدف دار باید طراحی شه که بتونن مصدومین و بیماران رو راحت تر منتقل کنن.

کولیوند گفت: از موارد دیگه هم مشاوره های بهداشتی و سلامت هست و در این مورد ما یه تیم از بهداشت محیط و مقابله با بیماریا رو به کشور عراق اعزام می کنیم که تفاهم کردیم که بتونن در شبکه های اجتماعی و صداسیما حضور پیدا کنن و نظرهای مشورتی خود رو اعلام کنن که از همین الان بتونیم نکات بهداشتی رو آموزش بدیم که از بیماریا جلوگیری کنیم تا از بروز مشکلاتی که به خاطر نبود رعایت بهداشته پیشگیری شه. پس ارسال پیامکا و به کار گیری شبکه های اجتماعی و مجوزهایی که در این مورد در رسانه های ملی انجام میشه مهمه و قول دادن در این اتفاقاتی بیفته.

مشاور وزیر بهداشت اضافه کرد : تصمیمات لازم واسه ارسال آمبولانس هوایی و بالگرد در صورت نیاز از اهمیت خاص ای برخورداره و در این مورد به تفاهم رسیدیم.

ایشون گفت: تلاش کردیم پذیرش بیماران در بیمارستانها با سرعت بیشتری انجام بگیره و در این مورد قرار شده مشورت با وزیر بهداشت عراق  جهت رایگان شدن ویزیت زائران در اربعین در بیمارستانهای عراقی به صورت رایگان صورت بگیره و هم اینکه در هفته های آینده هم واسه تبادلات بیشتر جلسه مشترکی رو در یکی از شهرهای عراق برگزار می کنیم.

کولیوند گفت: تفاهم کردیم که یه «قرارگاه مشترک» در کربلا، نجف، کاظمین و سامرا داشته باشیم که ما و گروه بهداشت کشور عراق بتونیم در کنار هم به سرعت و همکاری بیشتری بتونیم خدمات بهتری رو ارائه بدیم و در جلسات آینده آسون کردن کردن مسائل واسه انجام راهپیمایی اربعین انجام قبول می کنه.

مشاور وزیر بهداشت و سرپرست اورژانس کشور اضافه کرد: اندازه دارو و درمانی که واسه ایام اربعین استفاده می شه با حج قابل قیاس نیس، از اونجایی که راهپیمایی اربعین حسینی بزرگترین تجمع انبوه دنیا هستش که در هیچ جای دنیا هیچ تجمع یه عالمه به این شکل و  اندازه نیس و تجمعی که حدود ۲۰ تا ۲۶ میلیون زائر در اون جمع می شن، پس حجم دارو و لوازم با تعداد نیرویی که واسه راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی فرستاده میشه با زمان حج قابل قیاس نیس و هم اینکه نیروهایی که واسه اربعین در نظر گرفته شدن از بهترین نیروها هستن.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *