اعتیاد چیه؟
اعتیاد یه «بیمارى اجتماعی» است که مشکلات جسمى و روانى داره و تا زمانى که بـه علل گرایش «مریض» توجه نشه، درمان جسمى و روانى فقط براى مدتى نتیجه‏ بخش هستش و فرد معتاد دوباره گرفتار « مواد اعتیاد آور» می‏ شه. اعتیاد به موادمخدر یکى از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادى و بهداشتىه که مشکلات ناشى از اون تهدیدى جدى براى جامعه بشرى حساب شده و موجب رکود اجتماعى در مورد ‏هاى جور واجور مى شه.
هم اینکه ویرون کننده ای‏ هاى حاصل از اون ایجاد کننده سقوط بسیارى از ارزش ها و هنجارهاى فرهنگى و اخلاقى شده و اینجوری سلامت جامعه رو بطور جدى به خطر مى اندازد. پدیده شوم قاچاق موادمخدر بیشتر از اینکه فعالیتى سوداگرانه، تجارى و اقتصادى در میدون مافیاى اقتصاد بین ‏المللى باشه، ابزارى موثر، مؤثر و راهبردى در گسترش نظام سلطه صاحبان قدرت جهان بر کشورهاى پیشرفت نیافته. تحلیل کنندگان مسائل سیاسى و اجتماعى می گن که در تهاجم و نفوذ فرهنگی، پدیده موادمخدر مهمترین عامل به تباهى کشیدن و نابودی اخلاقى جوامع به حساب می‏ رود. بدیش اینه گسترش دامنه مصرف موادمخدر در جامعه امروزى به حدىه که حتى قشر متفکر و تحصیل کرده رو هم به سمت خود کشونده.
اعتیاد به عنوان یه آسیب اجتماعی، هیچ وقت بطور کامل ریشه‏ کن نمیشه، اما با تدبیر، اندیشه و تلاشى مخلصانه دست کم می‏توان اونو به کنترل در آورد.
مراحل اعتیاد :
١- مرحله آشنایى: این مرحله با تشویق بقیه، مخصوصاً دوستان ناباب، یا از روى غرور و کنجکاوى خود فرد شروع می ‏شه.
٢- مرحله شک و دودلی :در این مرحله فرد به مقابله با امیال خود می ‏پردازه.
٣- مرحله اعتیاد واقعى :در این مرحله علائم اعتیاد ظاهر گشته، فرد و زندگی ایشون رو محاصره می کنه.
شکلای جور واجور مواد مخدر :
١- سستی زا        ٢- توهم زا        ٣- توان افزا
 موادسستى‏ زا :
موادى هستن که مصرف اون بر روى سلسله اعصاب مصرف‏ کننده اثر گذاشته و در نتیجه فعالیت فکرى و بدنی اونو سست کنه که شامل:
الف: طبیعى، مانند: استحصالات گیاه خشخاش، تریاک، شیره تریاک، مرفین
ب: مصنوعى، مانند: هروئین، متادون، نرمتادون، پاپاورین، پتیدین، شکلای جور واجور و اقسام قرص هاى مسکن و آروم ‏بخش
موادتوهم‏ زا:
با مصرف این مواد فرد دچار اوهام حسى و بصرى می ‏شه. این مواد رو هالوسینوژن می‏ می گن که شامل:
الف :طبیعى، مانند: استحصالات گیاه شاهدانه، حشیش، بنگ، ماری‏جوونا، گراس، چرس؛ مسکالین، جو مشکی آفت ‏زده، برخى از قارچ هاى حاوى مواد توهم ‏زا، دانه‏ هاى نوعى نیلوفر وحشی
ب: مصنوعی، مانند: ال.اس.دی(L.S.D) ، دی‏ متیل تریپتامین (D.M.T) ، دی‏ اتیل تریپتامین (D.E.T)
موادتوان‏افزا:
مصرف اون بر روى سلسله اعصاب اثر گذاشته و در نتیجه فعالیت فکرى و بدنى مصرف‏ کننده بیشتر و باعث هیجان می‏ شه. این مواد به دو دسته تقسیم می‏ شن :
الف :طبیعی، مانند: برگ کوکا، کوکائین، کراک، برگ و ساقه برخى درختان مثل خات و کراتم و ناس
ب :مصنوعی، مانند: آمفتامین، متیل آمفتامین، ترکیبات آمفتامین‏ ها
آثار سوء مواد مخدر
در شرایط معمولی وقتی بشر از انجام دادن کاری لذت ببره و یعنی دیگه جایزه بگیره، از مناطق پایینی مغز اون موادی به اسم دوپامین و نوراپی نفرین ترشح می شه و روی قشر و بقیه مراکز حیاتی اون اثر می کنه و احساس لذت و جایزه به اون دست میده و تلاش در تکرار اون عمل داره. یکی از آثار سوء مواد مخدر فعال شدن همین سیستمه. پس کسائی که یه بار با این مواد آشنا می شن چون سیستم جایزه در مغز اونا تقویت شده، تمایلی شدید به تکرار مصرف اون پیدا می کنن. از بین مواد مخدر هروئین به سهولت در چربی حل می شه. مغز آدم هم مقدار زیادی چربی داره و پس در مقایسه با مرفین و مشتقات اون، هروئین پس از مصرف در زمان کوتاه تری روی مغز اثر می کنه. کدئین هم که از مشتقات تریاک است به آسونی در سیستم گوارش جذب شده و در بدن تبدیل به مرفین می شه. تو یه مطالعه روشن شده که در معتادان، یکی از آثار سوء مصرف مواد، کاهش جریان خون در بعضی از نواحی مغزه.
اثرات مواد مخدر بر مغز
مهم ترین محل تاثیر مواد مخدر بر مغزه. در مغز گیرنده هایی هست که این مواد بر اون ها اثر می کنن. این گیرنده ها به ٣ گروه تقسیم می شن:
١– اثر بر برگیرنده های گروه اول دلیل تنظیم و کاهش احساس درد، کاهش فعالیت مرکز تنفس، یبوست و اعتیاد می شه
٢– اثر برگیرنده های گروه دوم دلیل کاهش احساس درد و افزایش حجم ادرار می شه
٣– اثر مواد مخدر بر گیرنده های گروه سوم دلیل کاهش احساس درد می شه

اثرات مواد مخدر بر رفتار
١- این مواد حالت خمودگی، ابر گرفتگی شعور ایجاد می کنن یعنی می تونن بیداری زیادتر از اندازه بشر رو کم کنن. پس اونایی که کار فکری شدید، یکنواخت و خسته کننده می کنن با اولین آشنایی ها در برابر ابتلای به اعتیاد هستن، اول اونا رو آروم می کنه اما پس از یه مدت قدرت مقابله، کار و ثمر بخشی رو از اونا می گیرد.
٢- قسمت بزرگ دردهای بشر روانزاده، شکلای جور واجور کمر دردها، پشت درد، سردرد، دل دردهای طولانی، دردهای عضلانی و استخوانی، می تونه جنبه روانی داشته باشه. کسائی که با مراجعه به پزشکان جور واجور و به کار گیری راه های عادی فرهنگی، تسکینی واسه درد خود نمی پیدا کنن، در مقابل مواد مخدر بسیار ضعیف هستن.
٣- در راه اعتیاد، بتا آندورفین ها که مواد شبه مخدر درون زا هستن کاهش می یابد، چون با ورود مواد مخدر خارجی جای شبه مرفین های به درد بخور و تولید شده در بدن شخص رو می گیرد. پس پس از ترک اعتیاد و در بین اون که مواد مخدر خارجی به بدن نمی رسد، مغز دیگر مواد شبه مرفین درون زا ترشح نمی کنه، درد و حالت روحی ناخوش و اضطراب و بی قراری در شخص زیاده که پس از یه مدت که از ترک بگذره دوبارهً مغز مواد لازم رو ترشح می کنه.
۴- با کم شدن آندورفین ها در مغز شخص معتاد و بدن اون، خاصیت دشمن کشی مونوسیت ها که از سلول های دفاعی بدن هستن کاهش می یابد. پس شخص معتاد نسبت به افراد سالم به عفونت ها حساستره و زودتر گرفتار می شه.
اثرات مواد مخدر بر بدن
١- مواد مخدر اون دسته از سلولای دفاعی بدن رو که مسئول نابود کردن حمله کنندگان به بدن هستن، کاهش میدن و هم با کم شدن فعالیت اون ها، می تونن دلیل رشد سلولای سرطانی شن.
٢- همه داروهای مخدر و روانگردان، مغز و نواحی مخـتلف بدن رو تـحت تاثیر خـود قـرار می بدن و تعادل شیمیایی بدن رو بر هم می زنند.
پیشنهاد پیشگیرانه (دوستانه) به جوانان و نوجوانان:
١- خطرات و مشکلات مصرف مواد اعتیاد‏آور رو خوب بشناسین.
٢- به هرکی که به تو مواد تعارف کرد محکم و قاطع بگو «نه» اینکه ما بتونیم به دوست خودمون «نه» بگیم خودش یه هنره. افراد خوش فکر هر تعارفى که مخالف سلامتى خودشونه براحتى رد مى کنن.
٣- جوابهایى از قبل براى اصرار زیاد دور وبریا تون آماده کنین. از قبل به این جمله ‏ها فکر کنین «خیلى کیف داره»، «شنگول میشی»، «سرحال میشی» و اگه کمى دودلی کنین میگن: «بچه ننه‏ ای»، « ترسویی»، «اول تجربه کن بعد بگو بده»، «هنوز مرد نشدی»، «پس به چه دلیل فلانى کشید و معتاد نشد؟ و …
۴- موادمخدر رو حتى یه بار هم امتحان نکنین.
۵-  از رفت و اومد در مکان‏ هاى آلوده و دوستى با افراد مشکوک دوری کنین.
۶- مواد اعتیادآور سم کشنده س که اثراتش کم کم ظاهر می‏شه.
٧- به صحبت‏هاى پدر و مادرتون که خیرخواه‏ ترین دوستان شمان اطمینان کنین. ارتباطاتتان رو با اونا محکم کنین.
 ٨- با مطالعه، ورزش و تفریحات سالم براى اوقات فراغت خودتون برنامه ‏ریزى کنین.
 ٩- اونایی که موادمخدر رو به جوانان معرفى می‏کنن، چهره ‏اش فرقى با بقیه نداره. پس دوستان و نزدیکان خودتون رو خوب بشناسین.
١٠- بعضی‏ها فکر می‏ کنن با بقیه فرق دارن و هر وقت که اراده کنن مى تونن مصرف مواد رو کنار بذارن، در حالى که این طرز تفکر منتهی به اعتیاد می‏ شه.
بیشترین اثر داغون کننده اعتیاد بر ارکان خونواده وارد مى آید، همانطورى که مؤثرترین عامل پیشگیرى از اعتیاد هم نهاد خونواده س.
پیشنهاد پیشگیرانه به والدین:
١- درباره مواد اعتیادآور (علل و عوامل مؤثر در مصرف مواد، خطرات، مشکلات و علائم اون) اطلاعات کافى به دست بیارین.
٢- الگوى مناسبى براى فرزندان خود باشین و هیچوقت بر خلاف گفته خود عمل ننمائید.
٣-  فضایى بسازین که فرزندانتان در اون احساس آرامش کنن.
۴- به صحبت‏ هاى فرزندانتان خوب گوش کنین. با لبخند، تکون دادن سر و به کار گیری جملات مثبت مثل «چقدر باحال»، «من این رو نمی‏دونستم» و … اونا رو به گفتن بیشتر تشویق کنین.
۵- شرایطى بسازین که شما رو محرم اسرار خود بدونن.
۶- از فرزندانتان انتظار نداشته باشین آرزوهاى برآورد نشده شما رو تحقق بخشن.
٧- با تقویت قدرت اعتماد به نفس، تصمیم‏ گیرى و نابود کردن افسردگى وکم رویى فرزندان، اونا رو در برابر شرایط آسیب‏ زا مقاوم کنین.
٨- وقت بیشترى رو با فرزندانتان صرف کنین. با اونا به رستوران، پارک، کوه، سینما و … برید. باتفاق اونا به موسیقى گوش بدین و از همه مهمتر به اونا بیان عشق کنین و بگید که دوستشون دارین.
٩- سعى کنین حتى آهنگ صداتون ملایم و دوستانه باشه.
١٠- فرزندان خود رو قبل از رسیدن به سنین بحرانى نسبت به مضرات و عواقب خراب کننده مصرف موادمخدر خبر دار کنین.
١١- اونا رو بیشتر از اندازه و بطور بزرگ نمایی‏ آمیز نترسونین.
١٢- اونا رو به مطالعه، ورزش و تفریحات سالم تشویق کنین و زمینه این کارا رو براشون جفت و جور کنین.
١٣- زمان مناسبى رو به گفتگو اختصاص بدین. چون که بچه شما ارزش نصایحتان رو با ارزش زمانى که به اون اختصاص داده ا‏ید می ‏سنجد.
١۴- بین فرزندانتان بی عدالتی قائل نشید

منبع:behnamcharity.org.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *