: مجله علمی ایران : یه تحقیق نوین نشون میده که میل مصرف مواد مخدر در افراد معتاد حتی پس از مرگ هم هست.

به گزارش دیلی میل، یه پروتئین در مرکز جایزه مغز افراد هست که در افراد وابسته به مواد مخدر از نظر شیمیایی تغییر کرده،کوتاه شده و تقسیم می شه.

محققان اتریشی براساس کالبد شکافیای زیاد به این نتیجه رسیدن پروتئین تغییر یافته در معتادان به هروئین نشون میده که هوس مصرف مواد مخدر حتی پس از مرگ هم در افراد معتاد هست.

این پروتئین که FosB، اسمشه، یه عامل رونویسی در مغزه که همراه با بقیه مولکولا، در انتقال سیگنال(انتقال محرک به سلول) موثر هستن.

گفته شده که این پروتئین مسئول انتقال اطلاعات ژنتیکی بین سلولا و هم اینکه تعیین این مسئله س که ژنهای خاص فعال می شن یا نه.

FosB بخشی از پروتئین فعال AP1 بوده که در تنظیم بیان ژن در جواب به طیف بزرگی از محرکا، از جمله استرس و عفونتای باکتریایی نقش داره.

به دلیل مصرف همیشگی مواد مخدری مانند هروئین، FosB  به DeltaFosB تبدیل شده که به طور زیادی در موارد مصرف طولانی در مغز تحریک شده و حتی بر عوامل رشد نفوذ کرده و دلیل تغییرات ساختاری (شکل پذیری عصبی) در مغز و ناحیه تشکیل حافظه می شه.

دلایلی به وسیله دانشگاه علوم پزشکی وزارت پزشکی قانونی وین به دست اومده که نشون میده این پروتئین اصلاح شده بازم پس از مرگ هم در افراد معتاد فعاله.

اونا با بررسی نمونه های بافتی از نوکلئوس اکومبنس(ناحیه ای از مغز) ۱۵ معتاد به هروئین فوت شده به این نتیجه رسیدن.

محققان با به کار گیری روشای تشخیصی بسیار دقیق به این نتیجه رسیدن که DeltaFosB تا ۹ روز پس از مرگ هم هنوزم قابل تشخیصه.

با اینکه جهش این پروتئین می تونه بیشتر از یه هفته پس از مرگ هم در فرد معتاد مشخص شه، محققان می گن که این دوره واسه افراد زنده که در حال تلاش واسه ترک مواد هستن بسیار بیشتر بوده و حتی می تونه ماه ها طول بکشه.

اونا هم اینکه نشون دادن که این یافته های می تونه در درمان و مدیریت آدمایی با وابستگی به مواد مخدر و اعتیاد به هروئین اثر داشته باشه.

این محققان اعلام کردن که ولع مصرف مواد مخدر تا ماه ها در فرد معتاد باقی مونده و به خاطر همین مراقبت و پشتیبانی روانی از این افراد پس از ترک از اهمیت زیادی برخورداره.

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *