: اعتیاد جنسی چیه و نشونه های روشن این اعتیاد کدوما هستن؟

اعتیاد واسه هممون کلمه ای آشناست و از ریشه عادت می آید و بعضی وقتا جوری خراب کننده س که زندگی فرد رو نابود می کنه. بین شکلای جور واجور اعتیاد شاید کمتر به عبارت « اعتیاد جنسی» برخورده باشین اما این عبارت واسه توصیف آدمایی به کار میره که انگار وسواس گونه به دنبال تجارب جنسی در روابط زناشویی هستن و اگه نتونن نیازای شون رو برآورده کنن، رفتار شون دچار مشکل می شه.

در اصل آدمایی که همه تلاش و رفتارشون در زندگی معطوف به جست وجوی رابطه جنسی بوده و زمان زیادی رو صرف اینجور کاری می کنن و هیچ وقت توانایی متوقف کردن این عمل رو ندارن، معتاد جنسی خونده می شن؛ معتادانی که واسه ترک تقریبا باید همون مراحلی رو طی کنن که یه معتاد به مواد باید بگذرونه. دکتر بهنام اوحدی، روانپزشک درباره این افراد بیشتر توضیح می دهد.

اعتیاد جنسی چیه؟

کلا اعتیاد به رابطه جنسی یه رفتار وسواسی و جبریه که بیشتر در مردان اتفاق می افتد اما بعضی وقتا خانوما و مخصوصا خانومایی که نرینگی بیشتری دارن هم دچار اون می شن. افراد دچار اعتیاد جنسی احساس زور و بیقراری همیشگی و تکراری در ایجاد رابطه زناشویی دارن و اگه در طول روز یا هفته نتونن رابطه جنسی داشته باشن، نشونه های محرومیتی از خود نشون می بدن که مثل نشونه های محرومیت از مواده. یعنی این افراد خسته، کسل، مضطرب و بیقرار می شن و الگوای رفتاری شون به هم می ریزه و آرامش خود رو از دست می بدن. این موضوع اونقدر واسه این افراد بزرگه که اونا از نظر کارکردای زندگی دچار مشکل می شن.

اعتیاد از کجا می آید؟

اعتیاد جنسی در شرایطی که فرد در موقعیتای اضطرابی قرار می گیرد، بیشتر بروز می کنه چون وسواس و زور هر کدوم یکی نوع اضطراب هستن و مانند بقیه الگوای وسواسی مثل وسواس پاکی و نجسی، وسواس به تقارن و نظم، افکار وسواسی و. . . این وسواس به رابطه جنسی هم پیدا می شه. بعضی وقتا واسه افراد معتاد به رابطه جنسی تناوب این کار مهمه و بعضی وقتا هم تنوع در روش رابطه زناشویی اهمیت پیدا می کنه و بعضی وقتا هم هردو.

محرومیت براش تنش زاست :

کلا انتظار میره بعد از گذشت چند سال رابطه جنسی حالت عادی پیدا کرده و زن و شوهر زندگی غیرجنسی پرباری داشته باشن اما بعضی از مردان با گذشت زمان افزایش هیجان جنسی رو نشون می بدن. در اعتیاد جنسی فرد در اثر محرومیت از ایجاد رابطه جنسی دچار تنش، بیقراری و اضطراب شده و کارکرد زندگی اش دچار مشکل می شه. فرد عادی با دوری همسر یا زایمون اون کنار می آید اما فرد گرفتار به اعتیاد جنسی نمی تونه این موضوع رو قبول کنه. بدیش اینه بعضی از مردان که دچار اعتیاد به رابطه جنسی هستن، در چارچوب خونواده دچار این اعتیاد نیستن و خارج از خونواده اونو دارن.

مراحل اعتیاد به چه صورته؟

اعتیاد معمولا از افسردگی و اضطراب شروع می شه. به احساس نیاز به جست وجوی روابط جنسی می رسه و بعد به انجام فعل جنسی و در آخر هم به پشیمونی و افسردگی به وجود اومده به وسیله عذاب وجدان می انجامد. البته باید به این نکته توجه داشت که روابط فرازناشویی ریشه ها و سرچشمه های مختلفی داره و این تلقی که هر مردی با روابط فرازناشویی معتاد جنسیه، اصلا غلطه. یکی از مهم ترین عللی که پشت اعتیاد جنسی میشه و باید به اون توجه خاص داشت، گسترش بالای افسردگیه. نبود مدیریت شادی و مهندسی هیجان در جامعه می تونه به این موضوع برسه و مسوولان باید راهی واسه خوشحال کردن مردم پیدا کنن.

این اعتیاد از کجا میاد؟

واسه ریشه یابی اعتیاد جنسی بهتره اول به وسواس اشاره شه. وسواس در معنی بزرگ خود در همه افراد هست و مانند قند خون یا فشار خون است که در آدما به صفر نمی رسه اما وقتی از یه حدی بالاتر میره، تبدیل به مریضی می شه.

اعتیاد هم همین طوره که از یه اندازه بالاتر تبدیل به مشکل می شه. وسواس یه مریضی ارثیه و مقداری از وسواسای جنسی چه به صورت انحرافات و چه به صورت زور در افراد طبیعی هم ممکنه دیده شه اما وقتی که این وسواس جنسی کارکردای فرد رو دچار مشکل کنه، طوری که به دلیل نداشتن رابطه زناشویی فعالیتای روزمره خود رو تعلیق کنه، اعتیاد بروز می کنه. آدمایی که وسواس و اعتیاد به رابطه جنسی پیدا می کنن، بیشتر دست کم یه وسواس دیگه رو هم دارن که یا وسواس تمیزیه یا نظم و ترتیب یا تقارن.

افراد معتاد جنسی بعضی وقتا همزمان انحراف جنسی هم دارن و علائم مربوط به اونو هم بروز می بدن. این افراد با وجود رفتارای زناشویی پیوسته ای که انجام می بدن، بازم به ارضای کامل زناشویی نمی رسن و تشنگی مداومی دارن که با هیچ نوع رابطه زناشویی برطرف نمی شه. به خاطر همین دیده شده افراد معتاد جنسی بعضی وقتا به سیگار، الکل، مواد مخدر یا محرک هم معتاد هستن.

معتاد جنسی، خودشیفته س :

بعضی وقتا یکی از علائم فرد معتاد جنسی در رفتارای خودشیفته گونه اش بروز می کنه. این موضوع مخصوصا در آقایون بیشتر دیده می شه. این افراد ممکنه در عرض یه سال چندین ماشین عوض کنن، ساعتای مچی گرون جفت و جور کنن یا گوشیای موبایل بسیار گران بخرن. در واقع بعضی از افراد معتاد جنسی خریدای وسواسی هم دارن و طیف مشکلات کنترل تکانه هم در این افراد ممکنه دیده شه.

یه سری از افراد معتاد جنسی هم همزمان رفتارای پرهیجان رو دنبال می کنن و از این کار حال می کنن. البته این به اون معنا نیس که هرکی شکار، خرید یا ساعت مچی و عینک دودی دوست داره، در گروه معتادان جنسی قرار میگیره ولی می گن در آدمایی که این مجموعه از چیزا رو همراه با هم دوست دارن یا مثلا چند رفتار رو همزمان با هم دوست دارن، احتمال اون بیشتره.

نشونه های روشن تر اعتیاد جنسی :

آدمایی که به رابطه جنسی معتاد هستن معمولا فراز و فرودای خلقی زیادی دارن. یکی از اختلالاتی که با وسواس های جور واجور همراه س، طیف مشکلات افسردگی دوقطبی مخصوصا دوقطبی نوع یک و دو یعنی خلق دوره ای و خلق چرخه ایه. آدمایی که مشکل شخصیت مرزی دارن یا ضداجتماعی و خودشیفته هستن هم ممکنه دچار اعتیاد جنسی شن.

آدمایی که علاقه مند رابطه جنسی هستن، معمولا مشخصات خاصی رو مورد توجه دارن اما افراد عیاش هیچ الگویی ندارن؛ به طور مثال مردی ذائقه ترش رو دوست داره، مرد دیگری مزه شور رو دوست داره، یکی دیگه مزه شیرین رو پسند می کرد ولی مردی که امروز غذای شور و فردا غذای شیرین می خوره، پس فردا مزه تلخ رو دوست داره و روز دیگه مزه ترش رو، دیگه طبیعی نیس.

چند تا نکته مهم که نباید فراموش شن:

  • اگه فکر می کنین اعتیاد جنسی خیلی راحت قابل ترک کردنه، بهتره بدونین دقیقا همون مراحل ترک مواد مخدر رو باید طی کنین.
  • میل جنسی زیاد با اعتیاد جنسی فرق داره
  •  فردی که میل جنسی زیاد داره، آمادگی انجام رابطه زناشویی رو با فاصله وقتی کم داره و این نیاز در طول زندگی یا دست کم هر دهه از زندگی اش ثابته.
  •  ایجاد رابطه زناشویی در فردی که میل جنسی زیادی داره، از یه نظمی برخورداره.
  •  اعتیاد جنسی یه نقطه شروع داره؛ مثلا ممکنه فردی بعد از فوت پدرش یا ورشکستگی یا از وقتی که مهاجرت می کنه، دچار این مشکل شه که در واقع شیو ه ای واسه کنار اومدن با -استرسا و اضطرابا واسه این فرد به حساب می آید.
  •  به دنبال ارضای جنسی فرد از تنشا رو می شه و انگار به آرامش می رسه یعنی پیام رسانای مغزی مواد شیمیایی آرامش دهنده ترشح می کنن که این باعث آرامش و آرامش شده و اضطراب فرد رو فرو می نشاند. خیلی از زن و شوهر رابطه جنسی رو یه جور دیازپام می دونن و به طور مرتب صرفنظر از گرمی یا سردی مزاج این کار رو انجام می بدن.

راه های درمان اعتیاد جنسی : 

در مورد افراد معتاد جنسی معمولا یه الگوی درمانی به نام قدمای دوازده گانه هست که در مورد بیشتر معتادان استفاده می شه. علاوه بر این رفتار درمانی شناختی بسیار موثره اما واسه این افراد باید دوره های دارودرمانی هم در نظر گرفته شه چون رفتارای وسواسی رو نمیشه بدون دارو درمان کرد اما در مورد افراد هرزه پیشنهاد کارشناسان طلاق درمانیه چون هیچ درمان دیگری فایده نداره. ۸۰ درصد آدمایی که وارد سیستم درمان چهار جلسه ای دارو درمانی می شن، در جلسه دوم مریضی شون تحتِ کنترل قرار می گیرد اما این لازمه اون هستش که خودشون هم بخوان و همکاری کنن.

فرد مریض باید بدونه که در این روند درمانی بار مسوولیت درمان بیشتر رو دوش خودشه. اینجا همسر فرد مریض هم نقش کمک دکتر رو داره و دکتر فقط راهنمای درمانه. فرد باید بدونه که چی از دست می دهد و چه به دست می آورد. رابطه زناشویی یکی از ویژگیای زندگی متاهلیه اما فرد مریض باید بدونه که با تعدد و تنوع زیاد رابطه چی رو از دست می دهد و چی به دست می آورد. این فرد اولین چیزی که از دست می دهد خوشنامی و اعتباره.

کمک همسر واسه ترک اعتیاد:

اینجا همسر فرد معتاد باید کنارش بایستد. اون باید قدم به قدم با درمان همسرش پیش بره تا کامل بهبود پیدا کرده و به زندگی عادی برگرده. بدیش اینه بعضی مشاوران افراد معتاد جنسی رو با افراد هرزه اشتباه تشخیص می بدن و بدون این دست اون دست کردن پیشنهاد طلاق می بدن. مهارت متخصص باید طوری باشه که ضمن اینکه اعتیاد به رابطه جنسی رو در فرد درمان می کنه، همزمان نیروی جنسی اونو واسه آمیزش با همسر حفظ کنه؛ به خاطر همین بعضی وقتا لازمه فرد در کنار داروا فرآورده های ویتامینی رو هم تجویز کنه.

روان درمانی مهمه:

روان درمانی و گفتاردرمانی هم در ادامه روند درمان واسه فرد معتاد جنسی حتما لازمه ولی در این مورد روش روانکاوی یعنی تحلیل روانی پیشنهاد نمی شه بلکه رفتار درمانی شناختی پیشنهاد می شه. شناخت درمانی و رفتاردرمانی نقش زیادی در این موضوع داره. البته این موضوع لازمه اون هستش که افراد پیگیری کنن چون خیلی از آدما به محض اینکه با دارودرمانی مشکل شون حل می شه، مراجعه شون رو قطع می کنن.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *