اعتیاد یه بیماریه ؟

متأسفانه خیلی از مردم ،  اعتیاد به مواد مخدر  رو برابر جرم دونسته و فرد معتاد رو مجرم می دونن. این مسئله که در افراد معتاد به مواد مخدر اندازه جرم و جنایت بیشتر از افراد عادی جامعه س شکی وجود نداره؛ ولی هر فرد معتادی مجرم نیس و خیلی از موارد جرم در افراد معتاد مستقیماً در مورد مشکل جفت و جور مواد مخدر و نیاز بدنی و روانی ایشانه. در واقع فردی که مصرف مواد مخدر نیازش رو برطرف می کنه ؛ یه مریض روانی حساب می شه.

چه آدمایی مستعد اعتیاد به مواد مخدر هستن؟

تحقیقات مشخص کرده بیشتر آدمایی که به مصرف مواد مخدر وابستگی جسمی و روانی پیدا می کنن از نظر ژنتیکی مستعد اعتیاد به مواد مخدر هستن و بیشترً در نزدیکانشون اعتیاد به مواد مخدر شایعه. البته این مطلب دلیل اون نیس که هر شخصی که در بین نزدیکانش اعتیاد به مواد مخدر وجود نداره ، از نظر ژنتیکی مستعد دچار شدن به مریضی اعتیاد نیس ؛ چون اول اینکهً ممکنه نزدیکان شخص از نظر ژنتیک مستعد این مشکل باشن ولی تا الان این استعداد به ظهور نرسیده و استفاده مواد مخدر رو تجربه نکرده باشن ؛ دوم اینکهً اعتیاد به مواد مخدر فقط در مورد ژنتیکی نیس و تیپ شخصیتی افراد هم نقش تعیین کننده داره.

آدمایی که شخصیتای خودشیفته ، بداخلاق و ضد اجتماعی دارن ، مستعد اعتیاد به مواد مخدر هستن ؛ چون مصرف مواد مخدر نیازای روانی ایشون رو به طور کاملً برطرف می کنه. از طرف دیگه آدمایی با شخصیتای دپرس و اصطلاحاً افراد با شخصیتای زود رنج و احساساتی هم به طور کاملً مستعد اعتیاد به مواد مخدر هستن. چون در این افراد هم مصرف مواد مخدر نیازای داخلی و روانی رو برطرف می کنه.

به طور خلاصه میشه گفت هر شخصی می تونه مستعد اعتیاد به مواد مخدر باشه . فرد با به کار گیری مواد مخدر در مرتبه اول احساس سرخوشی می کنه طوریکه احساس می کنه نیازای روانی یا ژنتیکی اونو برطرف کرده . اینجوری از نظر روانی معتاد به مواد مخدر می شه و به مرور با کاربرده های تکراری از مواد به اونا وابسته می شه . در این مرحله این شخص ، بیماریه که به مواد مخدر معتاد شده.

اعتیاد به مواد مخدرچیست ؟

اعتیاد به مواد مخدر دارای دو جنبه جسمی و روانیه.

منظور ازاعتیاد جسمی اون هستش که علایمی چون : درد عضلانی ، پرش عضلات ، آب ریزش بینی  ، عطسه ، اسهال و استفراغ ، مشکل خواب و… بعد از قطع مصرف مواد مخدر در مریض بروز می کنه که این علائم با گذشت زمان( ۷-۲۱ روز ، بسته به نوع ماده مخدر مصرفی) برطرف می شه. در آخر این دوره س که مریض سم زدایی شده و ترک بدنی انجام داده .

اعتیاد روانی همون تمایل مریض به به کار گیری مواد مخدره که در دوره سم زدایی و تا مدت طولانی بعد از ترک ، شاید چند سال طول بکشه. مریض وسوسه به کار گیری مواد مخدر رو داره، چون متأسفانه تجربه رفع موقت مشکلاتی مثل فشارهای روانی ، افسردگی ، اضطراب  ، مشکلات جنسی و … رو با به کار گیری مواد مخدر داشته. پس فردی که اعتیاد رو ترک  کرده در برخورد با هر کدوم از این مشکلات ممکنه که دوبارهً به مواد مخدر روی آورد.

اعتیاد به مواد مخدر قابل درمانه؟

مریضی اعتیاد به مواد مخدر، تقریباً یه مریضی مهلکه که به درمان طولانی نیاز داره و درمان اون با سم زدایی شروع شده و با ادامه درمان و ایجاد محیطی امن و خالی از فشارهای روانی ، قدمای بعدی درمان ورداشته می شه. این باور که اعتیاد درمان نداره به طور کاملً بی پایه و دور از ذهنه. ممکنه درمانِ اعتیاد دراز مدت و سخت باشه؛ اما امید به درمان و بهبودی ، بسیار بالاست.

واسه درمان اعتیاد  روشای مختلفی هست؟

از وقتی که آدم با ماده مخدر آشنا شد و مصرف اون باعث بروز پدیده اعتیاد گردید، درمانای مختلفی هم واسه برطرف کردن اون استفاده کرده شد که حالا خوبیش اینه هر روز هم این روشای درمان پیشرفته تر و کامل تر می شه. از درمان و ترک کردن در اردوهای معتادان گمنام و درمان با داروی متادون گرفته تا جدیدترین روش درمانی که U.R.O.D ( سم زدایی فوق سریع ) است.

بیماران ، ترک جسمی رو شروع می کنن و همونطور که قبلاً گفته شد مرحله دوم درمان و یا یعنی مرحله تکمیلی اون شروع می شه که درمانِ قسمت روانی اون هستش.

درمانای روانی چیه و اصول اون بر چه پایه ای استواره ؟

مریضی اعتیاد علاوه بر این که از نظر جسمی ، فرد رو ضعیف و وابسته می کنه، یه نوع وابستگی روانی هم در اون بوجود میاره که حتی در وقتی که از نظر جسمی هیچ گونه مشکلی نداره و نیاز جسمی نداره هوس و میل به مصرف مواد مخدر در اون می تونه دلیلی بر شروع دوباره مصرف شه و اینجاس که نیاز مریض به درمانای روانی به طور کاملً احساس می شه.

پس باید نگاه و باورهای مریض به مواد مخدر عوض شده و از نظر روانی ، نفرت و انزجار جانشین عشق و علاقه به مواد مخدر شه.

الان درمان انتخابی و مطمئن روان درمانی فردی، گروه درمانی ، کلاسای آموزشی ، جانشین سازی ، فعالیتای مناسب و تکنیکای آروم سازی جسمی – روانیه .

خونواده و محیط مریض در درمان اعتیاد نقش دارن؟

ایجاد انگیزه در خونواده و همراهان مریض و این که خونواده  چه نقش مهمی در درمان مریض معتاد  داره، یکی از اهداف مهم درمان اعتیاده.

پس از سم زدایی جسمی ، بیماران احتیاج به حمایتای بسیار مناسب و همه جانبه خونواده دارن که این پشتیبانی شامل پشتیبانی روانی و برخورد درست و مناسب با بیماره. بیشتر خونواده ها و مردم ، مریض معتاد رو یه مجرم می دونن و متأسفانه در راه تلاش واسه بهتر شدن مریض خیلی سریع مأیوس می شن و به اصطلاح ، مریض رو غیر قابل اصلاح می دونن که این ناامید شدن یکی از بزرگترین علل شکست در سیر درمانه. درحقیقت اعتیاد فقط یه مریضی عصبی – روانیه که احتیاج به درمانی دراز مدت شامل حمایتای روانی بسیار دقیق از بیماران معتاد داره که بعد از مرحله سم زدایی ، خونواده باید بیشتر رفتار و برخوردهای لازم با مریض رو با پیشنهادای متخصصین روان دکتر و روان شناس بکنن. چون کوچیکترین حرکت اشتباه در راه درمان می تونه باعث شکست و برگشت دوباره مریضی شه.

به راستی اعتیاد قابل درمانه ؟

الان اعتیاد به مواد مخدر یا بقیه مواد روان گردان فقطً به عنوان یه مریضی طولانی عصبی روانی شناخته می شه که با یه درمان سم زدایی ، مرحله درمان شروع می شه و با روان درمانی به مدت دست کم شش ماه ؛ شامل شرکت در کلاسای گروه درمانی و مشاوره فردی ، و پشتیبانی بسیار دقیق و کامل خونواده و دور و بریا ، ادامه پیدا میکنه . باید توجه داشت وقتی مریض ترک کامل روانی رو انجام میده که بعد از سیر درمان ، به طور کامل از مواد مخدر ، به معنی واقعی متنفر شده باشه، اگه بدین صورت مراحل درمان ادامه یابد طوری که کلیه فعالیتای درمانی مریض تحت نظارت گروه پزشکی و متخصص و در مراکز ترک اعتیاد معتبر و مجّرب صورت پذیرد، مطمئنا اعتیاد درمان می شه و خطر دچار شدن و برگشت دوباره مریض به اعتیاد به کمترین حد ممکن می رسه.

بهترین راه درمان اعتیاد به مواد مخدر کدامه؟

جهت درمان مریض مهمترین مرحله ، تحقیق خونواده و مریض در جهت پیدا کردن بهترین و موفق ترین مراکز درمانیه که ً واسه این منظور باید به مراکز جور واجور مراجعه شه و با سیستم درمانی ، آشنایی حاصل ، و اطمینان کامل ایجاد شه طوری که با تماس مستقیم با بیماران درمان شده ، نظارت بر فعالیتای درمانی مرکز ترک اعتیاد و اندازه پشتیبانی از بیماران میشه تا حدود زیادی نسبت به اندازه موفقیت  ، اعتماد حاصل کرد.

در آخر و به طور خلاصه نیاز به توضیحه که در درمان اعتیاد باید توجه داشت که اونو فقط یه مریضی طولانی دونست و مریض باید با حمایتای کامل خونواده ، مرکز ترک اعتیاد و دور و بریا و با امید به روزی که این مریضی در جهان ریشه کن شه و با کمترین فشارهای روانی درمان شه.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *